Hlas církevního lidu na obranu svého pastýře!

Obrana proti odvolání otce Jozefa Fejsaka z funkce duchovního správce PCO v Brně

Drazí věřící a přátelé Pravoslavné církevní obce v Brně,
Kristus se rodí, Christos raždájetsja! Oslavujte Ho! Slávitě Jeho!

Obracíme se na Vás a zveřejňujeme tímto neblaze započatou kampaň proti otci Jozefovi, kterého se snaží biskup Izaiáš odvolat z funkce duchovního správce naší farnosti!

Na závěr roku 2020 byl otci Jozefovi zaslán Dekret o odvolání a následně o jeho ustanovení do funkce „pomocného duchovního“!

Novým „statutářem“ naší církevní obce byl protiústavně, proticírkevně a bez vědomí a souhlasu s Farní radou a s věřícím lidem dosazen vladyka Izaiáš, pomocný biskup Olomoucko-brněnské eparchie.

V tuto chvíli povznášíme svůj hlas mírného odporu proti všem těmto krokům a informujeme Vás, že budeme za použití všech zákonných prostředků bránit jak našeho duchovního otce, tak i naši farnost proti jejímu neetickému a nezákonnému ovládnutí.

Prosíme Vás, drahý církevní lide, věřící a přátelé naší farnosti, o Vaši pomoc a usilovné modlitby k Nejmilosrdnějšímu Hospodinu, Jeho Přečisté Matce i všem našim svatým, aby nás Pán osvítil a dodal sílu v našem duchovním zápase, neboť „není bojování naše proti tělu a krvi, ale proti knížatstvu, proti mocnostem, proti světa pánům temností věku tohoto“ (viz Ef 6,12).

S pokornou prosbou o Vaše modlitby a pochopení této vážné církevní situace.

Členové Farní rady při PCO v Brně

P.S.

Níže zveřejňujeme naše „Stanovisko“ zaslané Jeho Blaženosti Rastislavovi, arcibiskupu prešovskému a metropolitovi Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, jakož i členům Posvátného synodu naší místní pravoslavné církve.

Určeno pro Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Drahý vladyko Rastislave, Vaše Blaženosti!
Drazí členové Posvátného synodu!
Požehnejte!

Kristus se rodí! Oslavujte!

Dovolte, abychom Vám touto cestou předali vyjádření členů Farní rady Pravoslavné církevní obce v Brně, kteří zaujali své stanovisko k nedávným událostem spojeným s násilným převzetím duchovní správy nad naší brněnskou obcí.

V příloze Vám zasíláme naše vyjádření, které obsahuje hlavní body našeho nesouhlasu s postupem pomocného biskupa Olomoucko-brněnské eparchie, který se neblaze zasloužil o odvolání dlouholetého duchovního správce PCO v Brně, otce prot. Jozefa Fejsaka, nechal ho převést na pozici pomocného duchovního a navíc, k našemu zděšení, instaloval sebe sama do pozice „správce“ (statutáře) naší obce, aniž by tento svůj postup jakkoli konzultoval jak s otcem Jozefem Fejsakem, tak s námi, s řádně zvolenou a fungující Farní radou při PCO v Brně.

Podle našeho přesvědčení, a tak, jak vypověděl arcibiskup Olomoucko-brněnský Simeon, došlo k tomuto politováníhodnému činu zcela neopatrně, bez rozvahy a podle našeho názoru také protiústavně.

Žádáme Vás, Vaše Blaženosti, a Vaším prostřednictvím také Posvátný synod naší místní Církve, o Vaše pečlivé prostudování našeho Stanoviska, a především o nápravu současného stavu věcí, jakož i vnesení tolik potřebného pokoje do života naší eparchie.

S pozdravem, s úctou a s láskou v Pánu a s přáním Vám všem hojné Boží blahodati pramenící ze svátku Pánova Narození!

Christos raždájetsja!
Slávitě Jeho!

za členy Farní rady PCO v Brně
Michal Dvořáček
tajemník duchovního správce

Přílohy:

Dopis Jeho Blaženosti Rastislavovi a Posvátnému synodu_Nesouhlas s odvoláním

Prohlášení otce Jozefa ke svému odvolání ze správcovství PCO v Brně (2.1.2021)

Prohlášení vladyky Simeona na obranu o. Jozefa (3.1.2021)

Stanovisko věřících PCO v Brně_odvolání ze správcovství (2.1.2021)

komentářů 5

 1. Jsem římský katolík a Jozefovi bohoslužby nenavštěvuji. Několikrát jsem se s ním setkal a celková doba, co jsme spolu hovořili je na hodiny. Je to upřímný, slušný člověk, který dokáže pomáhat druhým lidem. Takových lidí je třeba si vážit, poděkovat jim za jejich práci, aby měli sílu dál pomáhat.

  1. Vážený pane Kopečku,
   děkujeme za Vaše vyznání a komentář.
   Vážíme si Vašich slov a zhodnocení této situace.
   Plně s Vámi souhlasíme.
   A proto se také mírným způsobem ozýváme a bráníme.
   Je pěkné, že se otce Jozefa dokáží zastat i ti, kteří nejsou přímo pravoslavnými křesťany, ale váží si jeho práce a úsilí pro blaho bližního.
   S úctou
   a srdečným pozdravem
   PCO v Brně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..