Svatý starec Paisij říká, že za určitých okolností duchovního života „může člověk změnit i Boží rozhodnutí“!

„Dám své zákony do jejich srdce a vepíšu jim je
do mysli…“ (Žd 10,16)

Někdo se jednou starce Paisije zeptal:

„Starče Paisiji, jaké zákony lze nazvat „duchovní“?“

A svatý starec Paisij odpověděl:

„Vysvětlím vám to:

Jako v přírodě existují fyzikální zákony, tak i v duchovním životě existují duchovní zákony. Řekněme, že když někdo vyhodí těžký předmět nahoru, čím větší hybnou silou a čím výše ho vyhodí, tím větší silou spadne dolů a rozbije se. To je přirozený zákon.

V duchovním životě platí, že čím výše se člověk ve své pýše povznese, tím větší bude jeho duchovní pád a podle výše své pýchy bude rozdrcen… Neboť pyšný se povyšuje, dosáhne určitého bodu a pak spadne tvrdě na zem – „Kdo se povyšuje, bude ponížen“. To je duchovní zákon.

Mezi přírodními a duchovními zákony je ale důležitý rozdíl…

Zatímco přírodní zákony nemají „soucit“ a člověk je nemůže změnit, duchovní zákony mají „soucit a milosrdenství“ a člověk je může změnit, protože má co do činění s jejich Stvořitelem a Tvůrcem, nejslitovnějším Bohem. To znamená, že pokud okamžitě pochopí povznesení své pýchy a řekne: „Bože, nemám nic vlastního a jsem pyšný, odpusť mi!“, okamžitě ho milosrdné Boží ruce uchopí a jemně snesou dolů, aniž by byl jeho pád učiněn zjevným! A takový člověk pak nebývá rozdrcen, neboť pomocí pokání, které projevil, předcházelo jeho pádu a rozdrcení zkroušené srdce!

Totéž platí pro evangelní výrok: „Schovej svůj meč! Kdo čím zachází, tím také schází.“ (Mt 26,52) Pokud jsem tedy mečem udeřil…, pak za to musím chtě nechtě zase zaplatit. Když si ale uvědomím svůj omyl, bodá mě svědomí a prosím Boha o odpuštění, pak duchovní zákony přestanou fungovat a já dostávám od Boha Jeho Lásku jako nějaký balzám!

A tak lze říci, že uvnitř Božích soudů, které jsou samy o sobě propastí, tzn. zcela nedozírné, vidíme, že Bůh se mění, když se mění lidé! Když se zlobivé dítě vzpamatuje, činí pokání a je pobízeno svým svědomím, tak ho Otec s láskou pohladí a utěší! A to není nepatrná věc, že člověk může změnit Boží rozhodnutí!

Děláš něco špatně? Bůh Ti dá jemný pohlavek. A když řekneš: „Zhřešil jsem!“ Pak Ti Bůh dá své požehnání!“

Zdroj poučení: Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας

(Starec Paisij Svatohorec – „Rodinný život“. Hesychastérium sv. Jana Theologa, Souroti, Řecko)

Zdroj ikony: Byzantine icons

připravil a přeložil Michal Dvořáček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..