Své dětství prožil mezi klášterem, mořem a rybáři…

Stručný životopis Fotise Kontoglou

Fotis Kontoglou (řec. Φώτης Κόντογλου, pseudonym Φώτης Αποστολέλης) se narodil 8. listopadu 1895 v maloasijském městě Aivali (Ayvalık v dnešním Turecku) a zemřel 13. července 1965 v Aténách. Byl významným řeckým spisovatelem, malířem a ikonopiscem.

Vychovala ho jeho matka Despina Kontoglou a jeho strýc Stefanos Kontoglou, který byl igumenem v nedalekém klášteře Svaté Paraskevy.

Své dětství prožil mezi klášterem, mořem a rybáři.

V roce 1913 se zapsal na Aténskou školu výtvarných umění. V roce 1923 pobýval nějakou dobu v klášterech Svaté Hory Athos, kde objevil techniku byzantské ikonografie.

O dva roky později se oženil s Marií Chatzikambouri, která byla také z Aivali (Kydoniai) a která se v roce 1922 přestěhovala do Řecka.

V roce 1923 vytvořil svou první malířskou expozici v Mytiléně (viz řecký ostrov Lesbos) spolu s Konstantinem Maleasem.

V roce 1933 byl egyptskou vládou pozván, aby pracoval pro koptské muzeum. Rozhodl se však zůstat v Aténách a přednášel kurzy malby na Národní a Kapodistriově univerzitě v Aténách. Mezi jeho studenty byli někteří z nejvýznamnějších moderních řeckých malířů.

Fotis Kontoglou byl najat pro další svou práci během svého pobytu v Paříži, kde získal cenu za ilustrace, které vytvořil pro práci Knut Hamsun Famine. Proslavily ho však jeho ilustrace k jeho vlastní knize Pedro Kazas.

Kontoglou byl obzvláště plodným umělcem. Jako oddaný pravoslavný křesťan provedl restaurování fresek chrámu „Perivleptos“ v Mystře (na Peloponésu), který společně s krétskými malíři ikon v letech po pádu Konstantinopole (1453) považoval za to nejlepší z ikonografické práce a vůbec i jako vzor pro svou vlastní inspiraci.

Dále maloval fresky v různých chrámech po celém Řecku; mezi nimi v chrámu „Kapnikarea“ (11. stol.) v Aténách.

Věnoval se také monumentální freskám ekumenických patriarchů na radnici v Aténách a freskám pro chrám „Zoodochos Pigi“ (Oživující pramen) v Liopesi (Paiania), dále pro chrám sv. Ondřeje na ulici Patission v Aténách, pro metropolitní chrám „Evangelismos“ (Zvěstování) na Rhodosu anebo chrám svatého Jiří v Stemnitse v Arkádii.

Fotis Kontoglou byl také původním ikonopiscem většiny ikon řeckého pravoslavného chrámu „Nejsvětější Trojice“ v Charlestonu v Jižní Karolíně.

Kontoglou také napsal různá literární díla a četné eseje, vyhrál cenu Akademie v Aténách za knihu „Ekfrasis“ (Výroky) vydanou v roce 1961 a prosazující pravoslavnou víru.

Současně kritizoval kroky tehdejšího patriarchy Athenagorase, které tento konstantinopolský arcibiskup učinil směrem k ekumenismu a jež podle názoru Fotise Kontoglou kompromitovaly hodnoty pravoslaví.

Ukázky z díla Fotise Kontoglou:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..