Svatá archijerejská liturgie s hostem z Ekumenického patriarchátu

Oznámení o očekávané návštěvě
z Ekumenického patriarchátu v Brně

Při příležitosti světlého svátku Záštity (Pokrovu) Přesvaté Bohorodice proběhne v neděli 1./14. října společná svatá archijerejská liturgie, při níž bude jako vzácný host sloužit Jeho Vysokopřeosvícenost Arsenios, metropolita rakouský a exarcha Ekumenického patriarchátu pro Maďarsko a střední Evropu, který navštíví ve dnech 13. a 14. října Pravoslavnou církevní obec v Brně.

Krátký profil vladyky Arsenia:

https://www.patriarchate.org/holy-metropolis-of-austria

Jeho Vysokopřeosvícenost Arsenios, metropolita rakouský a exarcha Ekumenického patriarchátu pro Maďarsko a střední Evropu, vlastním jménem Arsenios Kardamakis, se narodil v roce 1973 v obci Gergeri (Herakleion) na Krétě. Vystudoval Vyšší církevní školu Bratří Rizariů a Vyšší církevní školu v Athénách. Následně završil vyšší teologická studia na Teologické fakultě Athénské univerzity a rovněž na Teologické fakultě Univerzity ve Štrasburku. Následovalo doktorandské studium jak na Pravoslavné teologické fakultě Soluňské univerzity, tak na Univerzitě ve Štrasburku, kde se věnoval oboru „patristiky“.

Krátce po získání doktorátu na Teologické fakultě Univerzity ve Štrasburku přijal tehdejší absolvent teologie také mnišský postřih. Na mnicha jej tehdy postřihl vladyka Kyrill, metropolita gortynský a arkadijský. V roce 1998 následovalo vysvěcení na jerodiakona a v roce 2002 i na kněze. V roce 2007 se otec jeromonach Arsenios stal archimandritou a začal působit v rámci své pastýřské služby v Ekumenickém patriarchátu.

Nejprve sloužil v Metropolii Německa (1999-2004) a následně (až do roku 2011) v Metropolii Francie, konkrétně jako protosynkel, tedy pomocník současného biskupa Francie Emmanuela. Metropolitou Rakouska byl zvolen 3. listopadu roku 2011, načež byl vysvěcen na biskupa Ekumenickým patriarchou Bartolomějem v patriarším chrámu sv. Georgia v Konstantinopoli dne 30. listopadu 2011.

Vladyka Arsenios je členem ústředního výboru Rady evropských církví (CEC) a Výboru „Církev a společnost“.

 

Rozhovor s vladykou Arseniem na Pemptousia.gr (řecky):

https://www.pemptousia.gr/video/mitropolitis-viennis-enomeni-na-porefthi-i-orthodoxia/

Starší zprávy o návštěvě vladyky Arsenia v Brně:

Vzácná návštěva z Ekumenického patriarchátu na Moravě

Odkaz na program bohoslužeb na říjen:

http://pravoslavbrno.cz/wp-content/uploads/2018/09/Program-na-říjen-2018.jpg

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..