Blahodatný oheň čili Svaté světlo z Jeruzaléma
Scházení nestvořeného Světla Kristova, které je označováno jednou jako „Blahodatný oheň“ a jindy jako „Svaté světlo“, se děje již ode dne Kristova vzkříšení na místě Jeho uctívaného hrobu.
Obzvláštní charakter získala tato slavnost ode dne, kdy byly ve Svaté zemi zbudovány věhlasné křesťanské památky.
Tato slavnost, zcela ojedinělý bohoslužebný obřad, se děje v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě takovým způsobem, který vyvádí z míry duše všech křesťanů.
O velikonoční sobotě v poledne vchází pravoslavný patriarcha anebo jiný pravoslavný biskup do prostoru kaple svatého Kristova hrobu, jinak známé jako „Kuvuklie“, a odříkává zvláštní modlitby. Čekání na sestoupení tohoto božského Světla trvá někdy několik minut, jindy déle než hodinu. Zástupci ostatních křesťanských vyznání přicházejí nejprve za pravoslavným patriarchou a žádají ho o požehnání a možnost účastnit se tohoto obřadu. Tisíce věřících z celého světa setrvávají na modlitbách v setmělém chrámu a nepřetržitě a hlasitě opakují: „Pane, smiluj se“ (Kyrie eleison).
V určitém okamžiku Svaté světlo probleskne z hlubin Svatého hrobu, zcela nadpřirozeným způsobem, a zázračně zažehne olejové lampády umístěné na stěně nad mramorovou deskou, položenou nad původním hrobem, kam bylo položeno Kristovo přečisté tělo.
Pravoslavný biskup (nejčastěji patriarcha), po přečtení modliteb, zapálí dva svazky 33 svící, které drží v rukou, a začíná rozdělovat Svaté světlo davu poutníků, kteří ho přijímají s dojetím za zvuků zvonů, provolávání chvály Bohu a nehynoucího nadšení a radosti z Kristova Vzkříšení.
Jde o neopakovatelný zázrak naší víry.
A došlo k němu také letos…