Svatý apoštolům rovný Nikolaj
Arcibiskup japonský
Svatý apoštolům rovný Nikolaj, rodným jménem Ivan Kasatkin, byl ve své době všeobecně uznávaný a ctěný po celém Japonsku, kde strávil dlouhé desítky let jako ruský pravoslavný misionář.
Nakonec byl 10. dubna roku 1970 za své dílo a pro svatost svého života slavnostně svatořečen ze strany Ruské pravoslavné církve v zástupu svatých.
Velkého pastýře ctili nejen pravoslavní, ale doslova celé Japonsko znalo a mělo v úctě tohoto světce. Když po padesáti osmi letech od jeho zesnutí, v době jeho kanonizace, chtěli přenést věřící jeho svaté ostatky do katedrálního chrámu, nedostali k tomu svolení se slovy: „Svatý Nikolaj náleží všemu japonskému národu, bez ohledu na vyznání, a jeho ostatky musejí proto zůstat a přebývat na národním hřbitově.“
A proto se ostatky apoštolům rovného Nikolaje nacházejí a spočívají až do dnešních dnů právě na hřbitově Yanaka, a nikoli jinde.
V každém chrámu v rámci Japonské pravoslavné (autonomní) církve se během každé liturgie zpívá tropar apoštolům rovnému Nikolaji a v závěru liturgie se pak vždy vzpomíná jeho jméno, a stejně tak je v každém chrámu ikona anebo freska tohoto ochránce japonské země.
Jako misionáře jej ctí i v mnoha dalších zemích světa. Světitel Nikolaj je svázán i s pravoslavnou historií Číny, s prvním čínským knězem a svatým novým mučedníkem Mitrofanem, kterého vladyka Nikolaj rukopoložil na presbytera roku 1882.
V Koreji vzpomínají na misionářskou pomoc a možnost učení korejských pravoslavných pastýřů v Tokijském duchovním semináři ještě pod dohledem světitele Nikolaje.
Na všech světadílech je světitel Nikolaj ctěn pro svoji plodotvornou práci na vinici Kristově.
Více o životě a díle svatého Nikolaje, osvětitele Japonska, se lze dočíst v příspěvku o. Marka Malíka:
Další užitečné odkazy: