Pravoslavný světec světového formátu, který náleží nejen nám, ale také všemu japonskému národu!

Svatý apoštolům rovný Nikolaj
Arcibiskup japonský

Svatý apoštolům rovný Nikolaj, rodným jménem Ivan Kasatkin, byl ve své době všeobecně uznávaný a ctěný po celém Japonsku, kde strávil dlouhé desítky let jako ruský pravoslavný misionář.

Nakonec byl 10. dubna roku 1970 za své dílo a pro svatost svého života slavnostně svatořečen ze strany Ruské pravoslavné církve v zástupu svatých.

Velkého pastýře ctili nejen pravoslavní, ale doslova celé Japonsko znalo a mělo v úctě tohoto světce. Když po padesáti osmi letech od jeho zesnutí, v době jeho kanonizace, chtěli přenést věřící jeho svaté ostatky do katedrálního chrámu, nedostali k tomu svolení se slovy: „Svatý Nikolaj náleží všemu japonskému národu, bez ohledu na vyznání, a jeho ostatky musejí proto zůstat a přebývat na národním hřbitově.“

A proto se ostatky apoštolům rovného Nikolaje nacházejí a spočívají až do dnešních dnů právě na hřbitově Yanaka, a nikoli jinde.

V každém chrámu v rámci Japonské pravoslavné (autonomní) církve se během každé liturgie zpívá tropar apoštolům rovnému Nikolaji a v závěru liturgie se pak vždy vzpomíná jeho jméno, a stejně tak je v každém chrámu ikona anebo freska tohoto ochránce japonské země.

Jako misionáře jej ctí i v mnoha dalších zemích světa. Světitel Nikolaj je svázán i s pravoslavnou historií Číny, s prvním čínským knězem a svatým novým mučedníkem Mitrofanem, kterého vladyka Nikolaj rukopoložil na presbytera roku 1882.

V Koreji vzpomínají na misionářskou pomoc a možnost učení korejských pravoslavných pastýřů v Tokijském duchovním semináři ještě pod dohledem světitele Nikolaje.

Na všech světadílech je světitel Nikolaj ctěn pro svoji plodotvornou práci na vinici Kristově.

Více o životě a díle svatého Nikolaje, osvětitele Japonska, se lze dočíst v příspěvku o. Marka Malíka:

Další užitečné odkazy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..