Ona však vstala na kolena a upřela svůj zrak k nebi…

Svatá Orosie, zvaná též „Dobroslava“
Moravská panna a mučednice z 9. stol.

památka 12. / 25. června

Svatá Orosie, ve španělském prostředí známá jako svatá Eurosia, jejíž jméno bylo z řečtiny nepřesně počeštěno jako Dobroslava (přibližně 864—880, † Jaca), je patronkou španělského města Jaca. Jejím otcem byl pravděpodobně kníže Mojslav (podle ruského slovníku historických slovanských jmen to byl bělochorvatský kníže), zmiňovaný mezi statečnými českými knížaty (viz Fuldské letopisy k roku 872); přesněji řečeno: otec Dobroslavy Mojslav nebyl Čech, ale kníže bílých Chorvatů, kteří tehdy sídlili v severovýchodních Čechách a na severní Moravě.

O Orosii lze tedy hovořit jako o moravské princezně, protože patřila do vrstvy vládnoucích kruhů Velké Moravy jakožto státního útvaru. Brzy osiřela a byla vychovávána knížetem Bořivojem I. a svatou Ludmilou, nejspíše na Levém Hradci.

V roce 880 požádal papež Jan VIII. svatého Metoděje během jeho třetí návštěvy v Římě, aby nalezl vhodnou nevěstu pro syna navarrského krále Fortuny I. (Fortunia Ji-méneze). Metoděj doporučil Orosii čili Dobroslavu. Svatba se uskutečnila v zastoupení. Po svatbě se svatební průvod vydal do Navarry. Průvod byl však v blízkosti španělského města Yebra de Basa přepaden Maury. Jejich velitel Aben Lupo, okouzlen její krásou, žádal Dobroslavu, aby se zřekla své křesťanské víry a stala jeho ženou. To však Dobroslava odmítla. Její odmítnutí dovedlo Aben Lupa k zuřivosti. Přikázal, aby dívku mučili. Nejprve ji mečem usekli ruce a chodidla. Ona však vstala na kolena a upřela svůj zrak k nebi, neustále se přitom modlila. Rozhněvaný muslim poté vydal příkaz, aby jí setnuli i hlavu. Krátce po vykonání tohoto rozsudku se strhla bouře.

Její svaté ostatky byly za nějaký čas (uvádějí se dvě data 882 a 1072) nalezeny pastýřem, kterému to bylo zjeveno skrze Boží prozřetelnost ve snu. Tělo bylo uloženo v katedrále v města Jaca, hlava ve městě Yebra. Svatá Dobroslava byla prohlášena za svatou a stala se patronkou vinařů a ochránkyní před nepřízní počasí. Ve Španělsku se jí proto říká Orosia de Jaca. Španělského manžela Orosie její smrt tak zdrtila, že zůstal své nevěstě věrný a nikdy se již neoženil. Jeho žal mu dal sílu po zbytek svého života pronásledovat muslimy tak urputně a neúnavně, tak že ochránil před řáděním a nájezdy pohanů jak Španělsko, tak i rodící se křesťanskou Evropu. Sv. Orosia se tedy svým mučednictvím podílí na ochraně křesťanského charakteru Evropy. Postupem času s ní byly spojovány pověsti, že ovládá hromy a blesky, a stala se proto také patronkou blahodárného deště. Ostatky krásné Moravanky jsou dodnes uloženy ve Španělsku a jsou předmětem velké úcty věřícího lidu.

Tropar hlas 4.
Moravská i aragonská princezno Orosie, mučednice a čistá panno! Svatou Ludmilou ve zbožnosti vychovaná, Pánu Kristu nevýslovně oddaná! Krutým Maurům jsi svědčila o Kristu neoblomně a přešla tím od bolesti k radosti věčné. Spolu s kněžnou Ludmilou, mučednice Orosie, proste Krista i za duše naše.

Kondak hlas 6.
Pán ti dal panovat nad rosou a deštěm, dej i srdcím našim vláhu blahodati rosy nebeské! Orosie, zažeň od nás bouře duchů zlých a ochraňuj nás v Kristově pokoji. Naše duše občerstvi krůpějemi živé vody, abychom děkovali Spasiteli duší našich.
___________________________________

Články na http://orthodoxia.cz/:

Mučednice Orosie
Čili Eurosie, Dobroslava
http://orthodoxia.cz/svati/orosie.htm

Zapomenutá moravská princezna svatá Orosie
http://orthodoxia.cz/svati/orosie-2.htm

Služba sv. Orosii – Dobroslavě – návrh textu pro sváteční službu večerní (s litijí) a liturgie
http://download.pravoslavi.cz/svati/orosia-w.pdf

Převzato podle FB PCO v Brně:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..