Naše „Pravoslaví“ je nade všemi náboženstvími

Význam pravoslavné víry v očích pravoslavných světců

(Svatý Porfýrios Kavsokalyvitský)

 

Naše pravoslaví nelze srovnat s ničím na světě…

I ďábel existuje a všechno popsané ve Svatém Písmu také existuje.

I ďábel i peklo a všechno další (o čem se píše v Písmu).

Člověk si vytvořil mnoho bohů, a tito bůžkové jsou velmi početní. Dokonce i ti marnotratní, ateisté, věří v Boha, avšak nikoli v toho pravého, nýbrž věří v to tělesné, ve vášně, v to, co je pouze hmotné… Všichni z nich něco uctívají.

To, co člověk uctívá, tomu také slouží. Když jsi na příklad smilník, jsi ve skutečnosti uctívač těla, ano, sloužíš tělu, sloužíš hmotě.

Pravda je však v Pravoslaví.

Existuje mnoho světel, která když někdo spatří, bývá ohromen, avšak pouze jedno je pravé světlo! A proto stojí za to uctívat jen jediného a pravého Boha, Pána našeho Ježíše Krista.

Boží pravdy jsou právě a jedině ty, které naznačil na počátku sám Bůh. Neexistují žádné jiné pravdy, žádné nové pravdy jen proto, že svět a věda dosáhly pokroku a lidé dosáhli na hvězdy.

Pouze Kristovo náboženství sjednocuje všechno a všechny a my se musíme modlit, aby se všichni sjednotili s pravoslavnou vírou.

Jedině tak může dojít ke sjednocení, a nikoli tak, že budeš věřit, že jsme všichni stejní a že všechna náboženství jsou stejná.

Nikoli. Nejsou stejná.

I já se proto modlím k Bohu, aby vás osvítil, abyste pochopili, že naše náboženství, naše Pravoslaví, nemá nic společného s ostatními náboženstvími.

Pramen:

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΟΡΦΥΡΙΟ του πνευματικού του τέκνου Κων/νου Γιαννιτσιώτη, εκδόσεως Ιερού Ησυχαστηρίου Η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ, Αθήναι 1995.

Zveřejněno: viz Katanixis.gr

Připravil a přeložil MD

Tropar světci:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..