„Přesvatý Mikuláši, Hospodinův přední služebníku, náš vřelý zastánce a všude v souženích rychlý pomocníku, pomoz nám hříšným a v tomto životě stísněným!“
Svatý Mikuláš zesnul 6./19. prosince léta Páně 343 a jeho svaté ostatky byly přeneseny z Malé Asie do italského města Bari 9./22. května roku 1087.
Svatý Mikuláš „Divotvorce“ obdržel od pravoslavných křesťanů ještě jeden přídomek, a sice „Milosrdný“ kvůli mnoha zázrakům, které učinil a které stále s Boží milostí koná. Jeden z takových milosrdných zázraků se udál před 50 lety v Číně.
Vypraví jeden pravoslavný křesťan, který v té době žil v čínském městě Charbin.
Na vlakovém nádraží v Charbinu byla velká ikona sv. Mikuláše Divotvorce a všichni cestující si ji velmi ctili. Lidé, kteří odjížděli nebo přijížděli na nádraží, spěchali zapálit svíčku na ochranu, o níž prosili svatého Mikuláše před svou cestou. Před jeho ikonou tak vždy stály stovky zapálených svící.
Jednoho dne, na začátku jara, se v čtvrti Sungari, která je součástí města Charbinu, prolomil říční led a následně bylo vidět, jak nějaký Číňan, celý promoklý a ve zmáčeném oblečení, spěšně běží, aby následně poklekl před ikonou světce a děkoval mu za záchranu.
Ten muž chtěl přejít velkou zamrzlou řeku a riskoval chůzi po ledu. Rychle vykročil, probořil se do ledu a ocitl se pod ním. Začal se topit a čekala ho jistá smrt…, když v tom si vzpomněl na zázračnou ikonu svatého Mikuláše z Charbinu. Nemeškal ani chvíli a vykřikl: „Stařečku z nádraží, pomoz mi!“ a při těch slovech ztratil vědomí. Krátce poté, když byla jeho smrt téměř jistá, byl nalezen celý promáčený, avšak v pořádku a živý na jednom z břehů řeky. Jakmile se vzpamatoval, okamžitě se vrhl k ikoně Světce na nádraží, aby mu poděkoval za jeho záchranu.
Svatý Mikuláš se v Číně těší velké úctě. Jednoho dne se jeden ruský lovec ztratil na stepi a hledal útočiště na čínské farmě. Jakmile vešel dovnitř a byl ubytován, všiml si ikony svatého Mikuláše a napadlo ho vzít si ji s sebou, protože Číňané neměli s pravoslavnou vírou nic společného. Když je požádal o ikonu, čekala ho zamítavá reakce těch lidí, kteří s jistým rozhořčením v hlase pravili: „Proč nám chcete vzít našeho Staříčka? Je tak dobrý, moc nám pomáhá. Nikdy ho neopustíme!“
Zdroj: Βήμα της Ορθοδοξίας
Při příležitosti svátku Přenesení ostatků
svatého Mikuláše z Myr Lykejských v Malé Asii do Bari (r. 1087)
připravil Michal Dvořáček.
Užitečný odkaz: Služba ke svatému Mikuláši v rumunštině