Věčná památka zesnulého prince „řeckého a dánského“ Philipa, vévody z Edinburghu!

Připomenutí jedné málo známé návštěvy manžela britské královny na Svaté Hoře Athos v Řecku

Na fotografii princ Philip na slavném balkoně svatohorského kláštera Simonopetra

První roky života spjaté s Řeckem

Princ Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu jako Philip, princ řecký a dánský. Jeho rodiči byli Ondřej (Andreas – Ανδρέας, syn řeckého krále Jiřího I.) a princezna Alice z Battenbergu. Mladším bratrem jeho matky byl britský šlechtic a politik Louis Mountbatten. Jeho matka byla pravnučkou britské královny Viktorie a neteří poslední ruské carevny Alexandry. Jeho babička z otcovy strany Olga Konstantinovna byla rozená ruská velkokněžna z dynastie Romanovců.

V roce 1922 po porážce v řecko-turecké válce musela královská rodina s malým Philipem uprchnout z Řecka do exilu. Philip i jeho otec byli zbaveni řeckého občanství. Rodina se usadila v Paříži, kde Philip získal základní vzdělání na American School of Paris. Po rozchodu rodičů v roce 1930 pobýval Philip u svých sester provdaných v Německu a od roku 1936 zde i studoval. Později pobýval u příbuzných v Anglii, začal studovat na Gordonstoun ve Skotsku. Na vysvědčení měl napsáno, že je rozený vůdce se silnou vůlí a téměř bezmeznou ctižádostí.

Během druhé světové války sloužil v britském vojenském námořnictvu. Plavil se na vojenských lodích na Cejloně, v Austrálii a v Egyptě. Byl jedním z velitelů vylodění na Sicílii. Byl povýšen na námořního poručíka.

Pravoslavné kořeny prince Philipa

Princ Philip, který dnes (9. dubna 2021) zemřel, se narodil na Korfu v Mon Repo v roce 1921. Na tomto místě byl také pokřtěn pravoslavným knězem, otcem Georgiem Sardanisem.

Podle legendy, když mu bylo pouhých 18 měsíců, uprchl malý Philip v bedně s pomeranči na lodi „Kalypso“.

Princ Philip v řeckém mužském kroji „Tsolias“, který nosí příslušníci
řecké prezidentské stráže
(tzv. Tsoliades)

Otec prince Andrease byl odsouzen k smrti za zradu při Maloasijské katastrofě, avšak na poslední chvíli byl díky zásahu Británie zachráněn.

Philipova milovaná matka, princezna Alice

Philipova matka Alice (1885-1969), princezna Řecká a Dánská, byla mimořádně odvážnou ženou. Ve svém životě prošla mnoha zkouškami a strádáním, a dokonce odloučením od své rodiny i svého syna Philipa. Tato pozoruhodná žena, známá pro svou filantropii a záchranu lidských životů, již ve své dospělosti, dne 20. října roku 1928, přijala pravoslavné vyznání a stala se pravoslavnou křesťankou.

Její rozhodnutí bylo vědomé a osobní, ovlivněné životem její tety, svaté velkokněžny Jelizavety, novomučednice ruské, jejíž víra a charitativní činnost princeznu Alice silně ovlivnily.

Princezna Alice začala během nacistické okupace Řecka organizovat jídlo a dobrovolně se podílet na jeho distribuci potřebným.

Později se zjistilo, že i když potravinové zásoby rozdělovala, sama v té době ztratila na váze až 26 kilogramů. Je také známo, že sama převzala správu mnoha řeckých dětských domovů a jídelen a aktivně působila v rámci další sociální práci.

Ta, jež měla za vzor svou ušlechtilou a milosrdnou tetu: ctihodnou Jelizavetu Fjodorovnu

Princezna Alice si přála být pohřbena vedle své tety, svaté novomučednice Jelizavety Fjodorovny, v Jeruzalémě. Kvůli formálním a diplomatickým problémům něco takového však zpočátku nebylo dovoleno.

Nakonec, až v srpnu 1988, dlouho po její smrti, bylo její tělo přece jen převezeno do Jeruzaléma a pohřbeno v Getsemanské zahradě za přítomnosti jejích příbuzných a pravoslavného patriarchy Diodora Jeruzalémského.

Princ Philip se svou matkou, princeznou Alice

Princ Philip neměl dobré vztahy s Řeckem, protože mu připisoval vinu za rozpad své rodiny a spojoval si tuto zemi, kde se narodil, s incidentem, při němž měl být popraven jeho otec.

Kromě toho, aby se mohl oženit s anglickou královnou Alžbětou, musel přijmout anglikánskou víru.

Jeho děti, zejména princ Charles, však zdědily lásku jak k Řecku, tak i k pravoslaví.

Kvůli špatným vzpomínkám na Řecko navštívil princ Philip tuto zemi během svého dlouhého života jen několikrát.

Jsou známy pouze dvě z jeho návštěv.

Jednou během německé okupace, když vystoupil z britské ponorky na Korfu, aby navštívil místo, kde se narodil, a také kněze, který ho pokřtil (to jest otce Georgia Sardanise).

A podruhé, když se v roce 1964 zúčastnil svatby řeckého krále Konstantina.

Návštěva Svaté Hory Athos

To, co však není dodnes příliš dobře známo, je skutečnost, že princ Philip byl na podzim roku 1992 v Řecku ještě jednou.

Důvodem byla jeho návštěva Svaté Hory Athos.

Princ Philip navštívil chrám Protatos v Karyes a Posvátnou Epistasii, tedy členy výkonného orgánu Posvátného kinotu, který dohlíží na život této svatohorské republiky.

Poté princ Philip putoval po trase z kláštera Stavronikita do posvátného kláštera Pantokratoros.

Navštívil také klášter Simonopetra, kde strávil jednu noc.

Po opuštění Svaté Hory Athos navštívil v Řecku ještě klášter Zvěstování Panny Marie v Ormýlii na Chalkidiki.

Věčná památka!

Připravil a přeložil Michal Dvořáček.

Zdroj:

Η άγνωστη επίσκεψη του Πρίγκηπα Φίλιππου στην Ελλάδα και στο Άγιο Όρος

https://cs.wikipedia.org/wiki/Princ_Philip,_v%C3%A9voda_z_Edinburghu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..