„Stal jsem se anglikánem, ale zůstal jsem pravoslavným.“

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, si uchoval lásku k pravoslaví po celý zbytek svého života

Vzpomíná metropolita Ilarion Volokolamský 

Metropolita Ilarion Volokolamský vzpomíná na své setkání s princem Philipem, vévodou z Edinburghu, který si uchoval lásku k pravoslaví po celý zbytek svého života.

Dne 9. dubna 2021 zemřel ve věku nedožitých 100 let manžel britské královny Alžběty II., princ Philip, vévoda z Edinburghu.

V komentáři pro RIA Novosti hovořil metropolita Ilarion Volokolamský, předseda zahraničního odboru Moskevského patriarchátu pro církevní záležitosti, o vztahu zesnulého prince Philipa k pravoslavné víře a sdílel své osobní vzpomínky na setkání s tímto pozoruhodným člověkem.

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, syn prince Ondřeje Řeckého a Dánského, který před několika dny zemřel, byl pokřtěn v pravoslavné víře. Po vynuceném odchodu rodičů z Řecka se nakonec usadil ve Velké Británii, kde přijal britské příjmení Mountbatten a konvertoval k anglikánství.

Svou lásku k pravoslaví si však uchoval po celý zbytek svého života.

Když se s ním metropolita Ilarion setkal 25. května roku 2011 v jeho bytě v Buckinghamském paláci, princ Philip mu tehdy řekl doslova toto: „Stal jsem se anglikánem, ale zůstal jsem pravoslavným.“

Metropolita Ilarion s ním hovořil celkově asi hodinu. Princ Philip projevoval velký zájem o obnovu Pravoslavné církve v Rusku a v dalších zemích s kanonickou přítomností Ruské pravoslavné církve a ptal se na život mnichů v pravoslavných klášterech a věřících ve farnostech a náboženských vzdělávacích institucích.

S velkou srdečností vzpomínal na své návštěvy Svaté Hory Athos. A vyprávěl také o svých pravoslavných kořenech a o svých rodinných vazbách na ruský královský rod.

Na památku tohoto setkání mu metropolita Ilarion daroval ikonu svaté velkokněžny a mučednice Jelizavety Fjodorovny, jejímž prasynovcem princ Philip byl.

Na závěr svého rozhovoru pro RIA Novosti nakonec metropolita Ilarion vyjádřil svou upřímnou soustrast Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě nad ztrátou milované osoby, s níž společně prožila téměř tři čtvrtě století.

Věčná památka!

Zdroj:

https://mospat.ru/ru/news/86967/?fbclid=IwAR1ymnz_xaBhNqqEuNjlP20APDEYPYh1EjphLJgsarm9gEn2LFXX1DiSl64

https://www.facebook.com/groups/712243258878275/permalink/3304713752964533/

Užitečné odkazy:

Věčná památka zesnulého prince „řeckého a dánského“ Philipa, vévody z Edinburghu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..