Pravoslavný chrám svatého Václava v Brně očima Martina Koplíka, průvodce světem architektury

Martin Koplík svým citlivým, odborným výkladem a Jan Pochylý svým přímočarým fotografickým přístupem objevili krásu našeho brněnského chrámu pro širší veřejnost.

Martin Koplík, brněnský průvodce světem architektury, ve druhém díle jeho nepravidelného seriálu, který mapuje sakrální architekturu v Brně, postavenou v období První republiky, nahlíží na jednu opravdovou zvláštnost, kterou je funkcionalistický pravoslavný chrám svatého Václava.

Interiér kostela je velice světlý díky velkým oknům ve všech čtyřech průčelích a od stropu přicházejícímu světlu z bazilikální nástavby, řešené velmi podobně jako legendární koupelna rodičů, ve vile Tugendhat. Ve všech velkých oknech byly původně umístěny vitráže, které ale byly zničeny na konci druhé světové války během bombardování Údolní ulice. Zachovala se pouze vitráž v presbytáři s námětem Vzkříšeného Krista a v nedávné době byla obnovena vitráž se svatým Václavem na koni nad vstupním průčelím. 

(…)

Focení v chrámu svatého Václava pro mne bylo nejen setkáním s prvotřídní architekturou a objevování pro mne trochu neznámého pravoslavného světa, ale hlavně neuvěřitelně příjemné setkání s otcem Jozefem Fejsakem, kterému bych chtěl poděkovat za velkou vstřícnost při fotografování. 

Celý příspěvek s velmi povedenými fotografickými záběry našeho pravoslavného chrámu je k dispozici pod níže uvedeným odkazem:

https://www.martinkoplik.cz/l/pravoslavny-chram-svateho-vaclava/

https://www.martinkoplik.cz/

Poděkování tvůrcům architektonického pojednání o pravoslavném chrámu sv. Václava

Otec Jozef Fejsak, duchovní správce Pravoslavné církevní obce v Brně, spolu se všemi věřícími děkují pánům Martinu Koplíkovi a Janu Pochylému za jejich dílo, které dalo vyniknout kráse a hloubce pravoslavné funkcionalistické architektury, jejíž vpravdě mistrný příklad náš brněnský chrám představuje.

Na příkladu brněnského chrámu svatého Václava lze vidět, jak lze zachovat všechny atributy pravoslavné sakrální stavby, ačkoli se jedná o stavbu moderní, která na druhou stranu výborně zapadá do daného období a místního prostředí.

Těšíme se na další spolupráci, vážení pánové Koplíku a Pochylý!

autor všech fotografií: Jan Pochylý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..