Starče, proč bychom měli Boha prosit, aby nám pomohl, když On přece ví, čeho je nám zapotřebí?

A Bůh chce zasáhnout okamžitě,
je-li to pro naše dobro!

Starče, proč bychom měli Boha prosit, aby nám pomohl, když On přece ví, čeho je nám zapotřebí?

– Protože existuje svoboda. A ve skutečnosti, když truchlíme za bližního a prosíme Ho, aby mu pomohl, Bůh je velmi dojat, a také proto pak zasahuje, aniž by porušil naši „svobodu“ (doslova svrchovanost v rozhodování). Bůh má dobrou dispozici (a vůli) pomáhat lidem, kteří trpí. Ale aby jim Bůh pomohl, je třeba, abychom Ho o to prosili.

Proč? Když např. někomu někdo pomůže, aniž by to ten druhý od toho prvního žádal, tak pak ďábel bude protestovat a říkat: „Proč mu pomáháš a porušuješ jeho „svrchovanost“? Jelikož je hříšník, patří mně…“

Tady člověk vidí velkou duchovní ušlechtilost Boha, který ani ďáblu nedává právo v této věci protestovat. Bůh totiž chce, abychom Ho žádali, aby zasáhl – a Bůh chce zasáhnout okamžitě, je-li to pro naše dobro – a pomohl svému stvoření podle jeho potřeb. Bůh působí individuálně směrem ke každému z nás, jak je každému z nás nejvíce zapotřebí.

Takže k tomu, aby Bůh a svatí pomohli, musí sám člověk nejprve chtít a prosit o pomoc, jinak nezasáhnou.

Kristus se zeptal ochrnutého: „Chceš být zdravý?“ Pokud člověk nechce, Bůh to respektuje. Pokud někdo nechce vejít do Ráje, Bůh ho tam (násilím) neumístí. Pokud ovšem nebyl nějak a někým ukřivděný a nežil v nevědomosti, pak má nárok na božskou pomoc. Jinak Bůh nechce zasahovat. Člověk žádá o pomoc a Bůh a Svatí ji dávají.

Ani se nenaděješ, jen co zavřeš a otevřeš oči, už ti (Bůh a svatí) posílají pomoc. Někdy své oči ani nestihneme otevřít a zavřít. Tak rychle se totiž Bůh ocitá po našem boku…

Zdroj: Γέροντος Παϊσίου, του Αγιορείτου

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..