Slepý pastýř z řeckého města Metsova zná nazpaměť 27 knih Nového zákona!

Zcela ojedinělý fenomén, který lze bez nadsázky nazvat zázračným darem shůry!

Pan Jannis Chasiotis je celosvětovým fenoménem, který když ještě jako mladý zjistil, že do 20 let postupně ztratí zrak, se dokázal naučit celý text Nového zákona nazpaměť!

Slovo prof. Michaila Tritose

Ve valašsky hovořící horské vesnici Milea v blízkosti řeckého městečka Metsovo (v nadmořské výšce 1300 m.n.m.), tedy v poslední výspě prefektury Ioánnina, se v roce 1947 narodil pastýř Jannis Chasiotis. Jde o celosvětový fenomén, kdy se nějaký člověk naučil nazpaměť číst a přednášet celý Nový zákon, tedy všech jeho 27 knih.

Jannis absolvoval základní školu, po níž následoval v otcově profesi pastevce. Stáda ovcí pásl na svazích centrálního Pindosu. Tam k němu přistoupil jeden vesničan a dal mu do rukou modlitební knížku, aby si ji četl během nucené samoty. Když ji pročítal, Jannis si uvědomil, že se v ní objevují zmínky o Novém zákoně, a vyvstala v něm touha jej získat. Odešel do Trikaly a koupil si Nový zákon v překladu Panagiotise Trembelase.

Milea, Řecko

Mezitím byl diagnostikován s určitým vážným očním problémem, kdy mu lékaři řekli, že za dvacet let postupně přijde o zrak. Z obavy, že kvůli své oční nemoci nebude moci číst Nový zákon, Jannis vynaložil velké úsilí, aby se ho naučil nazpaměť. A tak se za tři roky dokázal ve věku 25 let naučit celý Nový zákon nazpaměť! Jak nám sám řekl, za 8 měsíců a 10 dní se naučil 14 „Poslání“ Apoštola Pavla, které jsou obtížnější než úryvky z Evangelia.

Fenomén Jannise Chasiotise je skutečně působivý!

Nejen, že Jannis Chasiotis zná Nový zákon nazpaměť mechanicky, což je samo o sobě velmi složité. On ho zná nazpaměť rovněž kritickou metodou, tj., že ví, ve které kapitole a ve kterém verši se nachází ta či ona novozákonní pasáž. Jannis dokáže okamžitě říci, jak začíná a jakými slovy končí kterákoli z 27 knih Nového zákona. Jannis ví, kde se nachází jakékoli slovo. Zná rovněž pasáže Nového zákona, které lze použít při diskuzi s těmi, kteří zpochybňují kupř. božství Kristovo, božství Ducha Svatého anebo cokoli dalšího, co novodobí heretici zpochybňují.

Jannis Chasiotis budí strach a hrůzu u všech přívrženců chiliasmu, protože slova Nového zákona zná tak dobře, jako by hrál na nějaký zvučný nástroj (chiliasté jsou pseudo-křesťanská sekta předpovídající konec světa).

Ač je Jannis pouze absolventem základní školy, naučil se postupně také koiné (tj. interdialekt starořečtiny), takže rozumí starobylému textu Písma svatého. Také díky tomu dokáže okamžitě zjistit jakoukoli verbální chybu při čtení evangelia nebo skutků apoštolských.

Metsovo, Řecko

Jannise Chasiotise bychom mohli velmi dobře přirovnat k přenosné konkordanci… anebo modernímu počítači, který dokáže podat výklad o jakémkoli místě Nového zákona.

Jannis precizně třídí historické informace o posvátném textu a působivým způsobem je zaznamenává! Je asociativní typ s velmi silnou pamětí. Zesnulý profesor K. D. Stergios Sakkos si ho nesmírně vážil a vždy ho brával na své přednášky, aby jeho posluchači mohli obdivovat Boží velikost.

Dnes je Jannisovi Chasiotisovi 74 let. Je důchodcem. Je ženatý a má tři děti, syna a dvě dcery dvojčata. V zimních měsících žije v Greveně a v letních měsících ve své vesnici Milea u Metsova.

Papyrový zlomek Nového zákona (46) z roku kolem 200 A.D.
(2 Kor 11,33-12,9)

Je to skromný a pokorný člověk se svátostným životem a duchovní zkušeností naplněnou aktivní účastí na životě Církve. Trpělivě zvedá těžký kříž své fyzické slepoty a při tom neustále oslavuje Boha, Který otevřel oči jeho duše. Je nesmírně šťastný, že se naučil zpaměti celý Nový zákon a celý jej přednáší alespoň jednou týdně. Celkem četl a recitoval celý Nový zákon více než 3000krát. Když je zván na přednášky, ohromuje bohatstvím svých teologických znalostí a vynikajícím biblickým základem svých projevů. Je škoda, že oficiální Řecká pravoslavná církev ještě nepodpořila a nevyužila tohoto úžasného génia.

V jeho případě se opakuje to, co napsal „na nebesích chodící“ Apoštol Pavel ve svém poslání Korintským: „Ale co je světu bláznovstvím, to vyvolil Bůh, aby zahanbil moudré, a co je slabé, vyvolil Bůh, aby zahanbil silné.“ (1 Kor 1,27)

Podle článku Michaila Tritose, zasloužilého profesora Aristotelovy univerzity v Soluni,
připravil a přeložil Michal Dvořáček.

(Του Μιχαήλ Γ. Τρίτου, Ομοτίμου καθηγητού Α.Π.Θ.)

Zdroj: Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας

Užitečné odkazy:

https://www.thetoc.gr/koinwnia/best-of-internet/i-sugkinitiki-istoria-tou-ellina-tuflou-boskou-pou-exei-apostithisei-ta-27-biblia-tis-kainis-diathikis/

Τυφλός βοσκός έχει αποστηθίσει τα 27 βιβλία της Καινής Διαθήκης

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..