Právě dnes, 8. června, uplynulo 8 let od zesnutí blaženého starce Georgia (Kapsanise)! Nechť je jeho památka věčná!

Vzpomínka na velkého učitele pravoslaví, jehož odkaz zůstává stále živý!

(† 8. června 2014)

Blažené paměti starec Georgios (Kapsanis), zvaný „Grigoriatský“, pocházel z Akademické obce Athénské univerzity, který se vzdal všeho, aby zasvětil svůj život Církvi, kde uváděl do praxe teologickou vědu a učení o monastickém životě.

Především díky své oddanosti a lásce k Církvi a k člověku se pomocí Boží blahodati stal „profesorem mnišství“, jakož i „velkým učitelem pravoslaví“.

Během svého krátkého působení na akademické půdě a později během svého čtyřicetiletého igumenství v posvátném klášteře svatého Řehoře na Svaté Hoře Athos starec Georgios oslavil Boží jméno a přivedl mnohé na cestu života v Kristu, aby se sám nakonec stal otcem Otců, biskupů, presbyterů, diakonů a věřících různého věku a postavení „jejichž množství není možné vyčíslit“…

Blažený starec Georgios věděl, že člověk nemůže dosáhnout pravé lásky, pokud nejprve ze svého nitra neodstraní sobectví a vášně. Také proto často říkával, že není bezvýznamné, že rovněž svatý Maxim Vyznavač věnoval většinu svého díla „Kapitoly o lásce“ právě popisu duchovního zápasu proti vášním.

Jak učil také starec Georgios, po očištění následuje podle svatých Otců osvícení a zbožštění (theose). Toto je cesta, po které starec Georgios toužil a po níž také sám kráčel. I proto opustil záhy akademické prostředí a následoval asketický život na Svaté Hoře Athos.

A jak bylo o něm již řečeno, stal se „velkým v darech“, protože byl také „velkým v pokoře“. Obdivuhodným dodnes zůstává, že starec Georgios dokázal spojit posvátný život hesychasmu s misijní činností, tedy vnitřní duchovní zápas s láskou k bližnímu…

Nechť je jeho památka věčná!

 

Výročí zesnutí otce Georgia Kapsanise, starce lásky, věhlasného igumena svatohorského monastýru!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..