O tom, jak uplynulo 40 dní od zesnutí bratra Anthony Atwooda (mnicha Efréma), a o dalších podivuhodných událostech…

Smiluj se, Pane, nad duší svého zesnulého
služebníka mnicha Efréma!

Čtyřicetidenní panychida

V souladu s naší pravoslavnou tradicí, zbožností a úctou předstoupil bratr mnich Efrém v neděli 17. července 2022 potřetí a naposledy před hrozný trůn našeho Pána, kde Kristus rozhodl, zda bude otec Efrém umístěn na pravici nebo na levici našeho Spasitele až do Jeho Druhého příchodu a Jeho Posledního soudu.

A další podivuhodné události…

Mnišské postřižení našeho bratra Anthonyho na mnicha Efréma z bratrstva Posvátného monastýru svatého Antonia Velikého v Arizoně se konalo v předvečer jeho popravy, v úterý 7. června 2022, kdy je na Svaté Hoře Athos slavena památka Třetího nalezení hlavy svatého Předchůdce Jana, patrona arizonského monastýru a vůdce pravoslavného mnišství.

Když měl být náš bratr Efrém popraven smrtící injekcí, bylo vzneseno mnoho námitek v reakci na utrpení, kterým měl náš bratr (Efrém) projít před tím, než zemře, protože tento konkrétní jed zabírá asi hodinu, než začne působit.

Otec Efrém byl bohužel upoután na invalidní vozík kvůli velmi vážnému neurodegenerativnímu onemocnění páteře, kterým trpěl, a měl být proto více než hodinu připoután na smrtelném lůžku, než jed zabere…, a to by bylo nesmírně útrpné a bolestivé.

Naše pravoslavná víra však nezná logiku, neboť „Kde Bůh chce, tam překonává i řád přirozenosti“.

Vůbec poprvé v dějinách poprav v Arizoně byl spolu s naším bratrem mnichem Efrémem při popravě přítomen také jeromonach Paisij, igumen našeho arizonského monastýru sv. Antonia.

Otec Efrém sám pomohl popravčím najít svou žílu, aby se jed dostal dovnitř, a jakmile na smrt odsouzený otec Efrém ležel na nosítkách, položil otec igumen Paisij svůj kněžský epitrachil na hlavu bratra Efréma a vroucně se modlil za jeho duši, zatímco jed proudil žilami otce Efréma…

Během několika málo minut a k překvapení všech v naprostém pokoji odešel otec Efrém ke svému Pánu.

Zcela nevěřícně a s velkým překvapením všichni přítomní přiznali, že nikdy v dějinách poprav v Arizoně ještě neviděli člověka odcházet ze života tak rychle a poklidně.

V posledních 39 dnech (před 40 denním výročím zesnutí) náš bratr Efrém procházel tzv. celnicemi, tj. zvláštním procesem zkoušek jeho duše, jako všichni pravoslavní křesťané, kdy se 3. a 9. den poklonil Kristu, aniž by však znal rozsudek Krále všech.

Vzpomeňme na slova tajemné Cherubínské modlitby, když při božské liturgii cherubíni krouží kolem Svatého oltáře:

„Neboť ty sám jediný, Pane, Bože náš, vládneš nade vším nebeským i pozemským; jenž jsi nesen na trůně cherubíny, jsi Pán serafínů a Král Israelský, jako jediný Svatý ve svatých spočíváš.“

Spojme tedy naše modlitby, na přímluvy ctihodného starce Efréma Filothejského a Arizonského (který bratra Anthonyho velmi podporoval), našeho starce Josefa Hesychasty a celého společenství svatých, kteří spočívají po pravici našeho Pána, aby duše našeho bratra mnicha Efréma, tolik zlými lidmi pomlouvaného, nalezla odpočinek, který on nenašel v tomto dočasném životě, a aby spočinula ve Světle věčného života, dokud se nám všem neotevře Království nebeské, na věky věkův. Amen!

připravil a přeložil Michal Dvořáček

Zdroj:

Το μέγα Γεροντικόν

Φίλοι Αγίου Παϊσίου Αγιορείτου

Související článek:

Od temnoty k osvobození v Kristu aneb vítězná cesta Franka Atwooda k Pravoslaví navzdory rozsudku smrti!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..