Nový řecký filmový seriál o svatém starci Paisijovi Svatohorci a Arsenijovi Kappadockém získává srdce pravoslavných křesťanů…

„Svatý Paisij – Z Farasy až na nebesa“

„Svatý Paisij – Z Farasy až na nebesa“, tak se jmenuje nový filmový seriál o novodobém světci – starci Paisijovi Svatohorci – a jeho duchovním ochránci – svatém „Hadži Efendim“ Arsenijovi Kappadockém. Jen před několika dny se jeho první díl objevil v řecké televizi MEGA. Nyní jej mohou shlédnout i televizní diváci na Kypru.

Výše zmíněný seriál, natočený v Řecku, pojednává o životě velkého novodobého řeckého světce – starce Paisije Svatohorce, jehož životní pouť je podivuhodná stejně jako historické události, které provázely jeho život od mládí až do jeho blaženého zesnutí.

Tento historicko-biografický seriál sleduje životní příběh svatého Paisije od jeho narození až do okamžiku, kdy se rozhodl stát se mnichem.

Scénář k filmu napsal Georgios Tsiakkas a režie se ujal Stamos Tsamis.

Maloasijská Farasa v Kappadokii, rodiště svatého Paisije

Natáčelo se v místech, kde svatý Paisij skutečně žil, jako např. v Konitse v řeckém Epiru, kde starec prožil své mládí, ale rovněž na Svaté Hoře Athos v Řecku, kde žil jako mnich.

Příběh začíná narozením svatého Paisije v maloasijské Farase v Kappadokii (v dnešním Turecku), kde při svatém křtu přijal jméno svého duchovního ochránce, svatého Arsenije Kappadockého, místního pravoslavného kněze.

Po uzavření Smlouvy z Lausanne, která řešila územní uspořádání Turecka po první světové válce, byla rodina malého Arsenije Eznepidise nucena odejít ze své maloasijské vlasti, opustit své staleté kořeny a přesídlit se do své nové vlasti v Řecku, aby zde nalezla útočiště. Malý Arsenij vyrůstal v Konitse v Epiru se svou matkou a dalšími sourozenci a příbuznými, kteří mu předali hlubokou víru v Krista a lásku k bližním.

I přesto, že mladý Arsenij vyrůstal a dospíval v Řecku, nikdy však neztratil pouto se svou maloasijskou vlastí. Jsa ponořen do příběhů a vyprávění svých bližních o svatém Arsenijovi, velmi záhy, už od útlého mládí, vzplanul touhou po mnišském životě.

Eulampie, matka starce Paisije, se svým novorozeným synem 

V roce 1945 Arsenij narukoval do armády, kde sloužil jako radista. Po propuštění z armády navštívil Svatou Horu Athos. Brzy se však z rodinných důvodů vrátil do Konitse, kde zůstal další tři roky.

Až v roce 1953 odjel natrvalo na Svatou Horu Athos, kde se stal poslušníkem v řeckém monastýru Esfigmen. Po třech letech přešel do kláštera Filotheou, kde se stal mnichem a přijal jméno Paisij. V té době poslal své matce vlastní fotografii a navždy se s ní rozloučil, když jí sdělil, že od této chvíle bude jeho matkou a ochránkyní Přesvatá Bohorodice.

Ve filmu hrají výlučně řečtí herci.

První díly této série sledovalo v Řecku s velkým zájmem více než 1,5 mil. diváků…

Eulampie a Prodromos, rodiče starce Paisije (malého Arsenia)

Doslov

V prvních dílech je možné obrazně sledovat heroický výkon svatého Arsenije, který jsa podoben Mojžíšovi vyvádí své věrné, obyvatele kappadocké Farasy, z Malé Asie a vede je jako jejich duchovní vůdce nebezpečími dlouhé a strastiplné cesty do jihotureckého přístavu v Mersíně. Prorocky předpovídá, že poté, co dorazí do Řecka, ocitnou se na krátkou dobu na jednom z řeckých ostrovů, což se skutečně vyplnilo. Rovněž předpověděl, že on zde brzy zemře. I to se nakonec stalo přesně podle světcova proroctví, když po 40 dnech strávených na ostrově Kerkyra, kam maloasijští uprchlíci přicestovali, umírá a zanechává všechny své věrné ve velkém zármutku.

Poté, co udělil své požehnání a poté, co pokřtil svatého Paisije, když mu dal své vlastní jméno (Arsenij), a poté co ochránil všechny obyvatele Farasy při jejich strastiplné cestě do nové vlasti, odešel starec Arsenij z tohoto pozemského světa za svým Pánem. Stalo se tak 10. listopadu roku 1924.

Starec Paisij se svou rodnou sestrou Christinou

Všichni obyvatelé původní Farasy pláčí nad velkou ztrátou jejich duchovního otce a považují se za sirotky… Starec Arsenij byl jejich průvodcem v duchovním životě, mužem, který vždy zachovával jejich pospolitost v rovnováze a požehnané soudržnosti, který vždy představoval Boží spravedlnost a který vedl prostřednictvím svatých tajin a svých zázraků duše místních obyvatel k věčné spáse.

Film je natočen pod duchovní záštitou svatohorského Monastýru Vatoped a snaží se věrně řídit skutečnými událostmi, zapsanými v životech svatých Arsenije a Paisije…

Připravil Michal Dvořáček

Starec Paisij už jako mnich-starec na Svaté Hoře Athos
a na druhé fotografii jako mladý voják z doby Občanské války v Řecku,
kde působil jako radista v řecké armádě.

Zdroj:

https://www.romfea.gr/diafora/48482-i-pisti-ton-farasioton-kai-oi-giatroi?fbclid=IwAR2ASOK_iMRT2HrdmLN0JGpd_3DPb46M42EmoiileyoBfOC4xWX1vQXBbGI

Trailer k filmu „Svatý Paisij – Z Farassy až na nebesa“:

 

Odkaz na 2. díl filmu o Starci Paisijovi:

 

Hudba z několikadílného řeckého filmu o svatém starci Paisijovi:

 

Další užitečné zdroje:

Click to access Bohonosn%C3%BD-starec-Paisij-Svatohorec.pdf

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..