Bůh řekl starci Josefovi: „Já existuji, hledej, abys mě našel!“

„Bez Krista jsme beznadějně ztraceni.“

Otec Josef (Van den Berg) byl bývalý nizozemský komik a slavný divadelní herec. Narodil se 22. srpna 1949 v Beers v Nizozemí a neměl pražádný vztah k Bohu.

Byl ateistou.

Otec Josef byl rovněž ženatý a měl 4 děti.

Vše se změnilo jednoho dne v pořadu, kde hrál roli ateisty a kdy řekl: „Bůh není, Bůh neexistuje.“ Pak ve svém nitru zaslechl hlas, který k němu promluvil: „Já existuji, hledej, abys mě našel!“ A od té chvíle se v něm cosi změnilo. Opravdu Ho hledal a opravdu Boha našel!

Kromě jiného měl otec Josef velmi dobrou známou, která mu oznámila, že zná svatého Porfýrije a že jede do Řecka, a vyzvala ho, aby mu Josef napsal dopis, pokud bude chtít. A otec Josef také tak učinil. Svůj dopis starci Porfýrijovi odeslal právě díky své známé…

Když pak ta žena dorazila do Řecka a přišla za starcem Porfýrijem, a jakmile s ním promluvila o Josefovi, tak se starec doslova rozzářil radostí a řekl jí, že ho musí vidět. A opravdu se tak i stalo.

Otec Josef pak přijel do Řecka, vyhledal starce Porfýrije a díky němu se dozvěděl o pravoslaví. Na Svaté Hoře Athos v Řecku se setkal i se starcem Paisijem Svatohorcem.

Otec Josef pak odjel dokonce i do Essexu, kde se setkal se starcem Sofronijem (Sacharovem).

Jako zázrakem se v něm cosi změnilo, a on se pak rozhodl vzdát se všeho, peněz, slávy, rodiny, přátel, publicity, aby se stal pravoslavným křesťanem a vedl v Nizozemí svůj duchovní život v askezi, konkrétně v jedné poustevně v lese Neerjinen.

Jediné, co si s sebou vzal, když se vydal hledat Boha, bylo kolo a kufr spolu s nějakým oblečením. Toto jeho původní kolo je stále ještě k vidění před jeho chýší a kufr je uložen uvnitř.

Josef byl pokřtěn a stal se pravoslavným křesťanem a jeho chýše ještě donedávna navštěvovalo mnoho lidí, mezi nimiž rovněž kněží a biskupové z různých míst světa.

Nedávno otec Josef přijel ze zdravotních důvodů do Řecka, kde byl hospitalizován a kde nedávno (v říjnu tohoto roku) zesnul v Pánu ve věku 74 let v klášteře „Boží záštity“ nedaleko obce Sochos u Soluně. Otec Josef trpěl rakovinou a nemohl chodit, byl upoután na invalidní vozík.

Jak otec Josef říkával:

„Bez Něho (tj. bez Krista) jsme beznadějně ztraceni.“

Věčná památka na otce Josefa! Věčná památka a Království nebeské jeho duši!

Kéž získáme jeho modlitby.

Zdroj: Όσιος Γεώργιος Καρσλίδης

připravil Michal Dvořáček

Užitečné odkazy:

Jak se původně nevěřící Holanďan Josef stal pravoslavným křesťanem a dokonce poustevníkem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..