Jak se původně nevěřící Holanďan Josef stal pravoslavným křesťanem a dokonce poustevníkem!

„Žízni po Kristu, aby tě omámil svou láskou.“

(Svatý Izák Syrský)

Starec Josef, pravoslavný poustevník a nizozemský asketa

Starec Josef, který dnes žije v nizozemském Neerijnenu, byl kdysi velkým a významným nizozemským hercem a režisérem nizozemského divadla.

Joseph Van den Berg, tak se jmenoval v civilním životě, se narodil 22. srpna 1949 a s Bohem neměl nic společného, neboť ​​byl ateistou.

Byl ženatý a z jeho manželství se narodily 4 děti.

Vše se pak jednoho dne změnilo, když si měl v jednom filmu zahrát ateistu a měl říci: „Bůh není, Bůh neexistuje.“ Ale ve svém nitru pak zaslechl hlas, který mu pravil:

„(Já) Existuji, hledej mě!“

Od té chvíle se v něm cosi změnilo.

Josef měl velmi dobrou známou, která mu řekl, že poznala starce Porfýria (Kavsokalyvitského), za nímž měla odjet do Řecka. Řekla Josefovi, že jestli chce, tak ať starci napíše dopis, který mu ona předá…

Když jeho dobrá známá dorazila do Řecka a přišla za starcem Porfýriem, a jakmile s ním promluvila o Josefovi, tak se starec rozzářil radostí a řekl jí, že ho musí vidět. A opravdu se to stalo. Josef pak přijel do Řecka, vyhledal starce Porfýria a díky němu se dozvěděl o pravoslaví. V Řecku, na Svaté Hoře Athos, se také setkal se starcem Paisijem Svatohorcem.

Jako zázrakem se v něm cosi změnilo, a on se pak rozhodl vzdát se všeho, peněz, slávy, rodiny, přátel, publicity, aby se stal pravoslavným křesťanem a vedl v Nizozemí svůj duchovní život v askezi. Jediné, co si s sebou vzal, když se vydal hledat Boha, bylo kolo a kufr s pár oblečením. Toto jeho původní kolo je stále ještě k vidění před jeho chýší a kufr je uložen uvnitř.

Josef byl pokřtěn a stal se pravoslavným křesťanem a jeho chýše dnes každý den navštěvuje mnoho lidí, mezi nimiž rovněž kněží a biskupové z různých míst světa.

Zdroj: Ελληνικός Ορθόδοξος Ιεραποστολικός σύλλογος Γερμανίας „Ο Ευαγγελιστής Μάρκος“ (Řecký pravoslavný misijní spolek Německa „Marek Evangelista“)

Další související odkazy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..