Co se můžeme naučit od včel
Poučení ctihodného starce Paisije o včelách a mouchách
Jak je známo, starec Paisij, ještě jako mladý mnich, strávil na začátku šedesátých let téměř dva roky v Klášteru svaté Kateřiny na Sinaji.
Starec Paisij nám zanechal moudrou radu ohledně negativního myšlení pomocí příkladu včel a much. Jako obvykle jsou jeho přirovnání velmi inspirativní a duchovně pronikavé.
Starec pravil:
„Ze zkušenosti vím, že v tomto životě jsou lidé rozděleni do dvou kategorií. Třetí kategorie neexistuje; lidé buď patří do jedné nebo do druhé. První se podobají mouše. Hlavní charakteristikou mouchy je to, že je přitahována špínou…
Druhá kategorie představuje včelu, jejíž hlavní charakteristikou je vždy hledat něco sladkého a příjemného na sezení. Když se včela nachází v místnosti plné špíny a v rohu je malý kousek sladkosti, špínu přehlédne, a naopak poletí a sedne si na to, co je sladké. A když se včely zeptáme, aby nám ukázala, kde je odpad, odpoví: Já nevím. Dokážu ti jen říct, kde najít květiny, sladkosti, med a cukr; včela totiž zná v tomto životě jen dobré věci, a naopak cokoli zlého ignoruje.
A ke včele lze přirovnat druhou kategorii lidí, kteří mají pozitivní způsob myšlení a vidí jen dobrou stránku věcí. Vždy se snaží zakrýt zlo, aby chránili ty, kteří spolu s nimi vedou zápas (v Pánu); a naopak lidé v první kategorii se snaží odhalit zlo a přivést ho na povrch.
Když ke mně někdo přijde a začne obviňovat jiné lidi, a tím mě dostává do obtížné situace, řeknu mu výše uvedený příklad. Pak ho požádám, aby se rozhodl, do které kategorie chce patřit, aby mohl najít lidi stejného druhu, s nimiž by se mohl stýkat.“
Původní pramen: Elder Paisios on the Holy Mountain by PriestMonk Christodoulos, s. 43-44.
Zdroj překladu: Friends of Mount Sinai Monastery
připravil a přeložil Michal Dvořáček