Pravoslaví čili křesťanská Ortodoxie

Ortodoxie se stala pojmem znamenajícím jednotu věřících v protikladu ke všem nepravoslavným věroukám…

Vzácná ikona „Obnovení“ (úcty ke svatým ikonám)
Dílo Krétské školy (16. století)

~ JAK vzniklo slovo „Ortodoxie“?

~ Kdy nabylo svého dnešního významu?

~ Byl to původně termín pro odlišení věrouk, nebo termín jednoty Církve?

Toto je stručné putování dějinami u příležitosti pravoslavného svátku Neděle Pravoslaví.

HISTORIE slov „ortodoxní & ortodoxie“ poukazuje na skutečnost, že tato slova nebyla původně používána jako vyjádření tvrzení o správnosti a nadřazenosti ve vztahu k jiným křesťanským věroukám. Tato slova měla poměrně dlouhou historii v textech ještě před církevním schizmatem, kterou lze zhruba nastínit takto:

▶ Slovo „ortodoxie“ pochází z řec. orthos = správný a doxa = mínění, názor, ale také sláva, čest a pocta, a znamená správný názor či správnou oslavu („ὀρθός + δόξα“).

Tyto termíny byly zpočátku používány v hodnotícím smyslu, aby neoznačovaly konkrétní věroučný systém, ale správný pohled na víru, správný způsob víry.

Svatý Řehoř z Nazianzu (4. století) ve svém dopise „Kledoniovi“ používá pojem „ortodoxie“ jako druhou část „ortopraxie“, když píše:

📜 „Je třeba přijímat to, co je vhodné pro váš způsob života a vaši správnou víru (ortodoxii).“

A u svatého Cyrila Alexandrijského čteme o svatém Sávvovi (4. století) následující:

📜 „Světlé jsou božské dary (charismata) našeho osvíceného otce Sávvy, neboť způsob jeho života je slavný, samotný život ctnostný a jeho víra pravoslavná (ortodoxní).“

Později, jak se dogmatická formulace křesťanství vyvíjela prostřednictvím různých peripetií (a teologických sporů), tak se víra stávala čím dál tím více apologetickou. Slova „ortodoxní / ortodoxie“ byla pak stále více používána k popisu „správné víry“ jako dogmatického systému a způsobu života v kontrastu k různým herezím a „kakodoxií“ (zlých – nepravoslavných – věrouk), které se objevovaly. Bylo to slovo, které znamenalo jednotu věřících v protikladu k nesprávné věrouce.

Právě v tomto bodě dochází k zásadnímu ztotožnění ryze hodnotícího pojmu: „ortodoxní / ortodoxie“ s jeho apologetickým významem.

Když tedy velký patristický spisovatel 4. století (s největší pravděpodobností Athanásios Veliký) ve svém díle „Rozprava s Apolinaristou“ používá domnělý dialog mezi pravoslavným křesťanem a představitelem Apolinarismu, tak je slovo „ortodoxní“ ztotožňováno se správnou křesťanskou vírou v protikladu k nesprávné víře (heretiků).

📜Pravoslavní (se ptají): Měl Kristus lidské tělo, nebo ne?

Apolinaristé: Ne.

Pravoslavní: A jaké tedy (měl Kristus) tělo?

Apolinaristé: božské…

Je třeba poznamenat, že stejnou taktiku dialogu mezi „ortodoxními“ a „kakodoxními“ používali i další Otcové, např. svatý Jan Damašský. Později v dopise od Justiniána (6. století) čteme:

📜 „Neboť i když heretik (kacíř) říká něco proti jinému heretikovi, nikterak se nestává „ortodoxním“.

A zde je slovo „ortodoxní“ také použito k odlišení od někoho s heretickým názorem.

▶ Rozkolem roku 1054 a odlukou Západu od Východní Církve dochází k definitivnímu ztotožnění pojmů „ortodoxie / ortodoxní“ (pravoslaví / pravoslavní) s velmi konkrétním církevním tělesem (Církví), a to již nikoli pouze v protikladu k heretikům obecně, ale i vůči „schizmatikům“.

Od té doby je pojmem „Pravoslavná Církev“ (často kvalifikovaná pojmenováním „Východní“) označována ta část křesťanství, která je z hlediska nauky a církevní praxe v protikladu s katolickou církví a později i s protestantskými církvemi a vyznáními.

Zdroj: G. Bambinioti, „Etymologický slovník Novořeckého jazyka. (Původ a historie řeckých slov)“

#lexikon #etymologie #řecký jazyk #ortodoxie #Neděle pravoslaví

________

Vzácná ikona „Znovuvztyčení“ (Obnovení) ikon

Dílo Krétské školy (16. století), Muzeum Benaki (Athény)

Děj zobrazený na ikoně představuje Neděli pravoslaví, slavnost, která znamená definitivní konec obrazoborectví v roce 843 po Kristu a současně triumf pravoslavné víry nad obrazoboreckými tendencemi. Kompozice, jíž dominuje ikona Přesvaté Bohorodice „Konstantinopolské palladium“, opakuje tzv. starobylý ikonopisecký model rozšířený po celém postbyzantském světě.

připravil Michal Dvořáček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..