Z duchovního poučení ctihodného starce Sofronije z Essexu

„Já přec žiji bezúhonně, vykup mě, smiluj se nade mnou!“ (Ž 26,11)

Starec Sofronij řekl:

„Moji drazí bratři a sestry, otevřete své srdce, aby tam Duch Svatý mohl vytesat Kristův obraz. Pak budete pomalu, ale jistě schopni mít v sobě radost i zármutek, smrt i Vzkříšení.

Podívejte se na velkolepý pohled, který nám Bůh zjevil při stvoření světa, při vytvoření člověka, k Jeho obrazu a podobě. To, co hledáme, není omezeno na naše malé každodenní životy. Snažíme se být s Bohem a získat v sobě život v celé jeho šíři, ten světský i božský.

Pro Pravoslavnou církev je spása člověka jeho zbožštěním.

Nevkládejte přílišnou důvěru ve vysokoškolské vzdělání, které jste získali ve světě. Kultura, ve které žijeme, je kulturou pádu.

Co znamená spása? Je smrt těla podmínkou pro vstup do Kristova království? Jak můžeme rozvíjet svou schopnost žít podle Kristových přikázání, podle Ducha Svatého?

Záleží jen na jednom: střežit intenzitu modlitby a pokání. Pak smrt nebude zlom, ale přechod do Království, na které se připravíme účastenstvím na Těle a Krvi Kristově, modlitbou a vzýváním Jeho Jména: „Pane Ježíši Kriste, Bože náš, smiluj se nad námi a nad svým světem.“

Zoufalství je ztráta vědomí, že nám Bůh chce dát věčný život. Svět žije v zoufalství. Lidé se odsoudili k smrti. Musíme bojovat ruku v ruce s apatií.

„Učiň nás, Pane, hodnými zachovat sami sebe v tento den bez hříchu…“ Mnohokrát jsem opakoval tuto modlitbu Církve. Bezhříšný život na zemi nám otevírá brány nebes. Není to bohatství vědění, co zachraňuje člověka. Je to život bez hříchu, který nás připravuje na život s Bohem v nadcházejícím věku. Milost Ducha Svatého nás učí věčným pravdám do té míry, do jaké žijeme podle přikázání: „Miluj svého Boha, svého Stvořitele, celým svým bytím a miluj svého bližního jako sám sebe.“ Ano, vždy dodržujte tato přikázání.

A jaký postoj bychom měli v chrámu zachovávat? Musíme v něm stát s intenzitou a soustředěním. Mít intenzitu, tedy velkou pozornost, aby naši mysl nerozptylovaly povrchní věci a cizí myšlenky.“

Zdroj: Σαλπίσματα Αληθείας – ψυχοφελείς δημοσιεύσεις

Podle:

Αρχιμ. Σωφρονίου Σαχάρωφ, „Περί Πνεύματος και ζωής“, Ι.Μ.Τιμίου Προδρόμου Έσσεξ Αγγλίας, 1995, επιλογή.

(Archim. Sofronij Sacharov, „O Duchu a životě“, Posvátný Monastýr Čestného Předchůdce Essex, Anglie, 1995 (výběr))

připravil Michal Dvořáček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..