Náš duchovní pastýř se i letos se ctí účastnil slavnostního Akathistu ke svaté mučednici Ludmile na Pražském hradě…

„Zjevila ses, Ludmilo, jako hvězda jitřní, a světlem svatosti své den pravé bohoúcty v české zemi jsi započala…“

Otec prot. Jozef Fejsak (první vlevo)
v řadě s ostatními duchovními při slavnostním Akathistu ke cti sv. muč. Ludmily (28.9.20222) v Bazilice sv. Jiří na Pražském hradě v předvečer svátku naší národní světice (16./29.9.) dle Juliánského kalendáře

„Rozpomeň se, ó země Česká, jak drahocenným darem jsi byla obdařena, jak jasnými paprsky jsi ozařována, jak mocná ochránkyně svou přímluvou tě podporuje! Rozpomeň se a pochopíš, k jak nesmírné radosti a veselí se ti naskytuje příčina. Ať všechny tvé chrámy světí tento velký svátek, a srdce plesá ve svatém jásotu, ať se kněží i věřící lid, staří i mladí, bohatí i chudí radují z této sváteční nádhery! Ať se otevřou ústa kazatelů ke cti a chvále bohabojné kněžny, o jejíž svatosti nás poučily božské zázraky! Vždyť šiřitelka víry a matka slovutná, svatá Ludmila, mučednice a kněžna česká, s láskou se u Boha přimlouvá za nás všechny, kteří ctíme její blaženou památku.“ (Dobrý pastýř, č. 5)

Interiér baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, kde se nachází rovněž kaple sv. Ludmily a kde byly nalezeny i její svaté ostatky, je románský, strohý a monumentální. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců, mimo jiné otce svatého Václava, knížete Vratislava I. (Fotografie Baziliky sv. Jiří převzata z webové stránky Pražského hradu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..