Získání moudrosti nemusí nutně přicházet s věkem…

Igumen Tryfon hovoří o podmínkách
získání moudrosti

Získání moudrosti nemusí nutně přicházet s věkem

Bylo řečeno, že moudrost přichází s věkem, a do jisté míry je to docela pravda. Často jsem měl rozhovory se starými přáteli ze školy o tom, jak by bylo hezké mít znalosti a moudrost, jaké máme nyní, když jsme byli mladí. Vědět, co víme teď, by nám život tak usnadnilo, a měli bychom méně starostlivých dní a stresu kvůli vztahům, známkám a všem těm maličkostem, které takové starosti způsobovaly.

Po sedmdesáti pěti letech potloukávání se po této planetě mě vystresuje už daleko méně věcí než kdysi, to jest věci, které by mě přemohly, když jsem byl studentem vysoké školy. Jedno však vím zcela jistě, čistota a bezvášnivost nemají s věkem nic společného. Když získáme pokoru, stávají se součástí naší přirozenosti.

Svatý Jan z Žebříku (Klimakos) učil, že čistota nepřichází kvůli naší práci a už vůbec ne kvůli věku, ale přichází pouze tehdy, když se pokoříme před naším milujícím Nebeským Otcem, ve kterém se „milosrdenství a pravda setkávají společně“. Dokud se nestaneme pokornými, naše vášně zůstanou silné a nedosáhneme žádného duchovního pokroku, zůstaneme jakoby bez moudrosti.

S láskou v Kristu

igumen Tryfon

 Zdroj: 

Zamyšlení igumena Tryfona při příležitosti Vánočního (Filipovského) postu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..