„Zápas s vášněmi je počátkem cesty k čisté modlitbě,“ jak pravil starec Josef Hesychasta.

Učení starce Josefa Hesychasty o modlitbě

Starec nám k tomuto tématu řekl:

„Zápas s vášněmi je počátkem cesty k čisté modlitbě. Je nemožné, aby člověk učinil pokrok v modlitbě, když v něm působí vášně. Při doslova divokém boji proti vášním, zatímco ten, kdo zápasí a vede tento svůj zápas vhodným způsobem a ochotně, se někdy stává, že mu vášně „vzdávají hold“ (a klaní se mu), ať už z důvodu jeho nezkušenosti s tímto druhem zápasu anebo z důvodu jeho vlastní slabosti. Přesto však tyto vášně nebrání v přítomnosti (božské) blahodati v modlitbě. Když však „lstivé výpady“ vášní vycházejí z nedbalosti anebo se u člověka vyskytuje nějaký jiný druh ctižádosti, pak není možné, aby se projevovala Boží blahodať. Následně, když „mysl“ podle míry svého osvobození od vášní přijímá skrze blahodať odvahu a sílu k zápasu proti myšlenkám (logismům), stojí pak již vytrvale při modlitbě a obecně při nazírání Boha.“

Mnohé příklady z dějin lidstva nám svědčí o záchraně od různých nepřátel díky modlitbě ctihodných lidí. Tímto způsobem projevují v Bohu dokonalí lidé dvě hlavní ctnosti. Lásku a modlitbu. Láska je podstatou osobnosti lidí dokonalých, zatímco modlitba tuto podstatu odhaluje.

Starec Josef nám říkal, že tomu, kdo se modlí, je vpravdě odhalován pocit lásky k jeho bližnímu. Konkrétně: „Když blahodať působí v duši modlícího se (věřícího), pak jej naplňuje Boží láska, takže ani nemůže snést to, co pociťuje.

A tímto způsobem se postupně mění a přenáší tato láska směrem ke světu a k člověku, kterého modlící se (křesťan) tolik miluje, takže na sebe chce vzít celý jeho lidský bol a neštěstí, aby se ho mohl trpící člověk zbavit.

Ten, kdo se za druhé modlí, soucítí a trpí společně s každým jejich zármutkem a obtíží, a truchlí dokonce i nad nerozumnými zvířaty, takže pláče, když pomyslí nad tím, jak tato trpí!

To je charakteristický rys lásky, který způsobuje a činí možným právě modlitba. Proto ti, kteří učinili pokrok v modlitbě, nepřestávají ve svém úsilí a modlitbě za svět.

Právě jim přináleží dar prodloužení života, jakkoli zvláštní a troufalé by se to mohlo zdát…

A vězte, že až tito lidé jednou vymizí, pak přijde konec tohoto světa.“

přeložil MD

Zdroj:

https://www.facebook.com/groups/436481490023514/permalink/987979801540344/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..