Modlitba věřících před svatým Křížem u našeho chrámu v předvečer svátku sv. Sávy Posvěceného!

„Jiná sláva slunce, a jiná měsíce, a jiná sláva hvězd; nebo hvězda od hvězdy dělí se v slávě.“
(1 Kor 15,41)

Všechny fotografie: br. Kyprian

Ze života našich svatých víme, že jejich záře je různá a závisí od Boží blahodati, kterou za svého života tito světci získali.

Jak velká je záře svatého Sávy Posvěceného, jehož svátek nyní oslavujeme, nedokážeme říci, ale postačí, když si uvědomíme, že jeho záře „ozařuje náš duchovní zrak“ a „vede svatou Církev v její pozemské pouti“ napříč stoletími. Nikdy zcela dostatečně nedokážeme svými slovy vyjádřit, jak velký je nějaký člověk u Boha, pokud nás Pán sám neosvítí. Čím více se svým životem přibližujeme ke svatosti, tím více si uvědomíme, jak jsme od ní stále ještě vzdáleni.

Z Boží milosti, díky Boží blahodati a s Boží pomocí nadále a neochvějně trváme v našem přesvědčení, že před zlem není možné uhýbat, ale současně jediným způsobem, jak nad ním zvítězit, je překonat ho pomocí dobra, pokory, smíření.

My, brněnští pravoslavní věřící, jsme přesvědčeni, že náš zápas je veden za pravdu, a my v této pravdě vytrváme až do konce. Už nemáme co ztratit. To nejdražší, co máme, jak to pravil svatý Kosmas Etolský, je Kristus a vlastní duše. Tyto dvě převzácné hodnoty nesmíme nikomu dát…

Dobře slyšíme hlas našich svatých a řídíme se také hlasem našeho Spasitele, který přišel na tento svět, aby „svědectví vydal pravdě“:

„Jáť jsem se k tomu narodil, a proto jsem na svět přišel, abych svědectví vydal pravdě. Každý, kdož jest z pravdy, slyší hlas můj.“ (Jn 18,37)

Dej nám, Bože, sílu učinit to, k čemu sami dostatek sil nemáme, osvěť naši mysl, posvěť naše srdce, rozžehni plamen své blahodati v našich nitrech, abychom vedli dobrý křesťanský zápas za svou spásu a v něm vytrvali až do konce!

„Ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen.“
(Mt 10,22)

Odkaz na starší článek o navrácení ostatků sv. Sávy Posvěceného z Itálie do Svaté země:

Podivuhodné navrácení ostatků ctihodného Sávy Posvěceného zpět z Benátek do jeho monastýru ve Svaté Zemi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..