Jak si ji Bůh k sobě přivedl…

 

V Bohu moudrá poučení otce Epifania (Theodoropoulose)

Není důležité, jaká je skutečná příčina anebo počátek naší spásy. Významné je spíše to, jak je tento počátek v životě každého člověka zužitkován a jak je završen.

Vždyť odněkud je třeba náš návrat zpět začít, že ano?

Někdo (z nás) je donucen ekonomickým neštěstím, jiný smrtí (někoho blízkého), další díky zaslechnutému kázání, někdo jiný působením Božího hněvu (a nějaké životní pohromy), jiný kvůli nemoci a další zase kvůli něčemu jinému.

Bůh si ale všechno použije (k naší spáse).

A zde uvádím jeden konkrétní příklad:

Jednu deštivou neděli kráčela k místnímu hřbitovu v Kalamatě jedna vdova, jejíž náboženské zkušenosti by se daly označit jako indiferentní, neboť byla vlažné víry.

Aby se skryla před deštěm, zašla pod plechový přístřešek před vchodem do chrámu, který patřil do duchovní správy otce Joela Giannakopoulose, předního duchovního a kněze Řecké pravoslavné církve, kde tehdy shodou okolností právě sám sloužil.

A za chvíli zde měl pronést své kázání.

Když tato vdova zaslechla první slova kázání otce Joela, vešla ze zvědavosti dovnitř chrámu, načež byla hluboce dojata. To ji přivedlo k Církvi, jejíž svědomitou členkou se posléze stala.

Bůh si ji tehdy přitáhl… prostřednictvím přístřešku proti dešti!

připravil a přeložil Michal Dvořáček

Zdroj: Životní odkaz (otce Epifania Theodoropoulose), str. 233

ΥΠΟΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ. Από τη ζωή και τη διδασκαλία του πατρός Επιφανίου Θεοδωροπούλου. Ιερό Ησυχαστήριον Κεχαριτωμένης Θεοτόκου Τροιζήνας 1997. Α΄έκδοσι, Αθήναι, Νοε. 1991. ΙΑ΄έκδοσι 1997. Επιμέλεια Κειμένων: π. Ιωάννης Κωστώφ. 264 σ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..