To není žádná bezvýznamnost! Tehdy přijímáme Tělo a Krev Kristovu (při svatém Přijímání), a nyní máme rovněž obecenství s Bohem (při modlitbě).

Pokorné vyznání Kristu

Starče, jakou přípravu musíme učinit před tím, než se začneme modlit?

„Příprava před modlitbou musí být podobná té, kterou konáme před přijetím svatého Přijímání. Tam se děje Božské účastenství (řec. Θεία Κοινωνία) (tj. účast člověka na Boží přirozenosti), a zde máme rovněž božské obecenství“ (řec. θεία επικοινωνία). Když se účastníme svatého Přijímání, přijímáme do našeho nitra Krista, a pak přichází božská blahodať!

Prostřednictvím modlitby zachováváme neustálé „obecenství s Kristem“, a to je zase jiný způsob, jak přijímáme Boží blahodať. To není žádná bezvýznamnost! Tehdy přijímáme Tělo a Krev Kristovu (při svatém Přijímání), a nyní rovněž vcházíme do obecenství s Bohem (při modlitbě).

Tak jako před svatým Přijímáním je třeba se vyznat duchovnímu otci, tak i před modlitbou, která je „obecenstvím s Bohem“, je třeba učinit pokorné vyznání Kristu.

A proto bychom měli říci:

„Kriste, jsem tak bídný člověk, jsem takový (a takový)…, nestojím za to, aby ses se mnou obtěžoval, avšak…, prosím, pomoz mi.“

A pak přichází božská blahodať a začíná naše obecenství s Bohem.“

„Tím nám daroval vzácná a převeliká zaslíbení, abyste se tak stali účastnými božské přirozenosti…“ (2Pt 1,4)

Zdroj: Του Αγίου Παϊσίου Αγιορείτου

připravil Michal Dvořáček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..