Stromovní kaple a překonaný strach starce Paisije…

Neobyčejná kaple uvnitř starého stromu zasvěcená svatému starci Paisijovi Svatohorci v Konitse

V řečtině se jí říká „Dentroeklisia“ čili malý chrám (kaple) v útrobách starého stromu, která se nachází 22 km severně od Konitsy v řeckém Epiru, jen pár metrů za křižovatkou do vesnice Agia Varvara, vedle provinční silnice do Amarantos.

Tento strom utrpěl v minulosti několik katastrof a požárů (kolemjdoucí si zde např. zapálili oheň, aby se zahřáli), takže se jeho stav každým rokem zhoršoval. Vypadalo to, že se brzy strom zhroutí úplně! Známky zkázy jsou viditelné ještě dnes, pokud se člověk podívá na otvor mezi malým zvonem, kde uvidí spálený vnitřek stromu, zuhelnatělé části a popel.

Před několika lety se však díky nápadu a splnění slibu jednoho obyvatele vesnice Agia Varvara tento slabý, avšak požehnaný strom proměnil na kapličku, poté co byl uvnitř vyztužen kamenem. Díky této úpravě se brzy proměnil na zcela svébytné poutní místo na počest svatého starce Paisije Svatohorce, který touto oblastí v mládí několikrát osobně prošel. Chodil totiž do sousední vesnice Amarantos, aby zde prováděl tesařské práce a podílel se na opravách místních domů.

Zvenku stromu se nachází malý zvon, zatímco uvnitř, kam se najednou mohou vměstnat jen asi dvě osoby, je výklenek, kde si návštěvník může zapálit svíčku anebo lampádu, dále je zde ikona Krista a Panagie a uprostřed navíc ikona svatého Paisije, doslova obklopena dary věřících svatému (v podobě malých kovových plíšků jako výraz díků za uzdravení sebe či někoho blízkého).

V řečtině se jim říká „támata“ (τα τάματα) a jde o slib či závazek něco učinit anebo věnovat něco drobného, v tomto případě svatým za jejich zázračnou pomoc.

V Řecku existuje jen velmi málo podobných chrámů – kapliček ve stromu – takže každé takové místo přirozeně vzbuzuje zájem místních i cizinců.

Tato „stromovní kaple“ je podle globálního průvodce TripAdvisor na třetím místě v zájmu o místní památky Konitsy.

Hned vedle se nachází chrám svaté Mariny a cca osmdesát metrů od tohoto chrámu se nachází další místní svatyně, chrám na počest svatého Kosmy Etolského, který touto oblastí podle křesťanské tradice kdysi osobně prošel.

Svatý starec Paisij Svatohorec, který své mnišské začátky spojil se svou vlastí v řeckém Epiru a s městem Konitsa, jednou pravil:

„S odvahou strach odchází! Čím více se člověk bojí, tím větší pokušení přichází. Kdo je zbabělý, musí se svou bázlivost pokusit zahnat. Když jsem byl malý, bál jsem se jít do Konitsy kolem hřbitova. Proto jsem spal tři noci po sobě na hřbitově, a strach poté zmizel. Učinil jsem znamení kříže a vešel dovnitř – ani jsem nezapnul svítilnu, abych náhodou někoho nevylekal. Pokud se člověk nesnaží stát se mužem, tj. nabýt odvahy, a nezíská pravou lásku, v nějaké obtížné situaci, která později nastane, budou pak nad ním plakat dokonce i sovy.“

Dle níže uvedených zdrojů převzal a přeložil Michal Dvořáček.

Zdroj příspěvku o „Stromovní kapli“:

ΚΟΝΙΤΣΑ: Το Εκκλησάκι μέσα σε δέντρο προς τιμήν του Αγίου Παϊσίου

Zdroj poučení: Το Περιβόλι του Αγίου Λαζάρου

 

Další fotografie
(autor: Haris Poretsis) 

komentářů 5

 1. Hristos Voskrese, vřelé díky za Vaše příspěvky vždy ve správný čas otevírají mysl a srdce, nacházím nejen poučení a porozumění naší Svaté Pravoslavné Církví a zar s politovanim zjišťuji, že vůbec nic neznám a nevím. Jsem nováček, jen asi 4 roky, co sem se zamilovala do I. X., od té doby se snažím získat alespoň za vědomosti a porozumět Pravdě. Vaše články a citace sv. Otců mi moc dávají. Děkuji Bohu a Vám z celého srdce a přeji vše dobré.
  Pokud bych Vám mohla nabídnout skromné služby přeložení textů že srbštiny, bylo by mi ctí. Nyní čtu k jihu Religid Njegoševa od sv. Vladika Nikolaje Velimiroviće… A dočetla jsem blazenopocivsiho Vladiku Amfilohije – Všeosvětlujicí Světlo Kristovo.

  1. Milá sestro v Kristu Margareto, Christos vaskrse!
   Děkujeme za Vaše slova. Nechť je požehnáno Jméno Hospodinovo.
   Ne my, neužiteční Jeho služebníci.
   Dobře víme, že „není učedník nad mistra ani služebník nad svého pána“ (Mt 10,24).
   Pokud narazíte na něco zajímavého pro duši křesťana, každý dobrý překlad je vítán.
   Věčná památka ctihodnému vladykovi Amfilochijovi, ale také Ilarionovi, Pavlemu a všem obětavým pastýřům srbské Církve, kteří zesnuli v Pánu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..