Smutná zpráva o odchodu starce Daniela z Bratrstva Danileovců ve Skitu „Malé svaté Anny“ z tohoto pozemského života…

V Pánu blaženě zesnul jeden z nejnadanějších a nejvýznamnějších zpěváků Svaté Hory Athos!

Věhlasný svatohorský starec Daniel (+21.10.2022)

Starec Daniel z Bratrstva Danielovců na Svaté Hoře Athos, který byl jedním z nejvýznamnějších zpěváků čili žalmistů na Svaté Hoře Athos, zemřel ve věku 91 let.

Jmenovec svatého Daniela Katunakiotského vedl duchovní zápas v pustině Svaté Hory a věrně kráčel po stopách svého předchůdce, který byl ryzím představitelem svatohorského mnišství.

V těchto dnech blaženě zesnulý starec Daniel se narodil roku 1931 v Paleochori (Kavala) jako Vasilios Grandikis.

Starec Daniel se na Svaté Hoře Athos ocitl již v útlém věku (bylo mu pouhých 18 let) a záhy po svém příchodu se stal členem Bratrstva Danielovců ve Skitu Malé svaté Anny, kde v roce 1952 přijal mnišství.

Studoval u věhlasných zpěváků z Bratrstva Danileovců, konkrétně u starců Daniela a Gerontia, kteří se tehdy zpěvu věnovali již půl století.

Sám starec Daniel po celý svůj život zpíval při Všenočních bděních v různých keliích a klášterech Svaté Hory, ale rovněž za jejími hranicemi, kde ho doprovázeli také další otcové z místního Bratrstva: jmenovitě mniši Grigorios, Stefanos a Akakios.

Jedná se o jednoho z nejtradičnějších svatohorských zpěváků starší generace. V blahém zesnutí opustivší nás starec Daniel se spolu s Bratrstvem Danielovců velmi zasloužil o to, že živoucí liturgická tradice věhlasného svatohorského zpěvu byla zachována až dodnes.

Ve svých dřívějších rozhovorech pro řecká média se blažený starec Daniel často zmiňoval o andělském životě, životě v Kristu, duchovním životě mladých lidí, významu Ježíšovy modlitby a přínosu Svaté Hory Athos k duchovnímu boji.

Upokoj, Hospodine, duši zesnulého starce Daniela a učiň památku jeho věčnou!

Věčná paměť!
Království nebeské!

připravil a přeložil Michal Dvořáček

Zdroj:

Εκοιμήθη ο Γέροντας Δανιήλ της Αδελφότητας των Δανιηλαίων

Εμπειρίες από την ασκητική ζωή στο Άγιον Όρος

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..