„Proměnění Páně představuje pevný základ naděje na proměnu celého našeho života…“

„Na přímluvy Bohorodice ať zasvitne též nám hříšným světlo Tvoje věčné…“

Z homilie svatého Sofronije z Essexu

„Proměnění Páně představuje pevný základ naděje na proměnu celého našeho života – který je nyní plný námahy, nemocí, strachu – na život nehynoucí (nepodléhající zkáze) a Bohu podobný.

V tomto smyslu je náš výstup na vysokou horu Proměnění spojen s velkým zápasem. Nezřídka se stává, že již ze začátku tohoto zápasu slábneme, a zdá se, že naši duši ovládne zoufalství. V takových chvílích mučivého očekávání na hranicích mezi Nedosažitelným Světlem Božství, které nás k Němu přitahuje, a hrozivou propastí temnoty, pamatujme na učení našich Otců, kteří šli touto cestou za Kristem a „s přepásanými bedry“ (Lk 12,35) dosahovali cíle se silnou nadějí v Něho, Který ve svých rukou bez obtíží drží veškeré stvoření.

Pamatujme na to, že v našem životě se to, co se stalo v životě Syna člověka, musí opakovat stejným způsobem, abychom byli osvobozeni od veškerého strachu a malomyslnosti. A ona cesta je pro nás pro všechny společná podle Kristových slov: „Já jsem ta cesta“, a také proto je jedinečná, protože „nikdo nepřichází k Otci než skrze mne“ (Jn 14,6).“

S prázdnikom! So svjatom! Se svátkem Proměnění!

Zdroj:

Výběr z poučení svatého (archim.) Sofronije (Sacharova) ke svátku Proměnění

ΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ

připravil Michal Dvořáček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..