„Pane Ježíši Kriste, smiluj se nade mnou“ a „Přesvatá Bohorodice, spasiž nás“

Slzy Bohorodice

Někteří z chilandarských mnichů na Svaté Hoře Athos mají jako svou rukodělnou práci na starost výrobu brojanic z bobulek rostliny, která se v srbštině nazývá „Slzy Bohorodice“.

Brojanice je srbský název pro modlitební provázek, na němž jsou buď ozdobné uzlíky nebo korálky; tento název vychází ze slova brojit, tj. počítat.

K těmto brojanicím ještě přidávají malý papírek s pověsti o tom, jak vlastně vznikly:

Podle pověsti tato rostlina vyrostla na místě ukřižovaného Krista ze slz Bohorodice, které padaly na zem. Kdysi dávno žil jeden mnich, který byl velmi smutný z toho, že se nemohl naučit plést brojanice. Tehdy se mu zjevila Přesvatá Panna a zeptala se ho: „Proč jsi smutný, mé dítě?“ a on odpověděl: „Nemohu se naučit plést brojanice.“ Tehdy mu Matka Boží darovala semínka této rostliny se slovy: „Vezmi tyto moje slzy, pěstuj je a dělej z nich brojanice a neustále v modlitbě opakuj: Pane Ježíši Kriste, smiluj se nade mnou a Přesvatá Bohorodice, spasiž nás.
Slzy Bohorodice, odborně klokoč zpeřený (Staphylea pinnata), je dekorativní keř nebo stromek z čeledi klokočkovitých. České slovo klokoč se odvozuje od slova klokotat, klokotati, protože zralé tobolky chřestí – klokotají. Plodem jsou tobolky s nadmutými pouzdry, světle zelené barvy, a semena kulovitá s tvrdým lesklým oplodím (klokočí).
 
podle knihy„Мале приче великих духовника Трпљење Мајке Божје“
(Jеромонах Никодим Богосављевић)
připravil otec Marek Malík
 
Dobrý Pastýř č. 15 
Březen 2007

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..