Otevřený dopis pravoslavných věřících Systema RMA Liberec

Další otevřená podpora otci Jozefovi od věřících
až z dalekého Liberce

Otevřený dopis pravoslavných věřících Systema RMA Liberec, z.s., zaslaný arcibiskupovi Simeonovi

Vaše Vysokopřeosvícenosti,

se znepokojením sledujeme dění ve věci násilného odvolání otce Jozefa Fejsaka z pozice duchovního správce Pravoslavné církevní obce při chrámu sv. Václava v Brně. Je velmi znepokojující sledovat dění, ke kterému v souvislosti s brněnskou farností dochází, neboť pro odvolání brněnského duchovního správce nejsou známy žádné důvody ani důkazy k jakémukoli jeho přečinu či nekalému záměru. Rovněž ustanovení nového duchovního správce v Brně vnímáme jako krok protiústavní, když sama Ústava PC v České republice předpokládá k něčemu takovému souhlas církevní obce. Kroky podniknuté ze strany Vašeho vikárního biskupa Izaiáše, kterému jste předal některé své pravomoci, vedly k okamžitému odvolání otce Jozefa, aniž by bylo cokoli prošetřeno anebo předem s někým komunikováno, ať už s otcem Jozefem či přinejmenším s výkonným orgánem církevní obce a s věřícími.

Na obhajobu o. Jozefa je nutné podotknout, že jeho osobu vnímáme jako příkladnou a vzornou. Právě on je i pro nás příkladem pastýře, který dokáže své věřící vést ke křesťanským ctnostem, a to jak v klidných, tak i v těžkých dobách. Taktéž je velmi laskavý, obětavý, nápomocný, nikdy neodmítne pomoc tam, kde je jí potřeba. Je vzorem duchovního, který brněnskou farnost vybudoval do takové úrovně, že jde o nesmírně živou, jedinečnou a příkladnou církevní obec, která žije nejen uvnitř chrámu či v jeho okolí, při bohoslužbách a dalších obřadech, ale i mimo něj. Ve prospěch otce Jozefa hovoří také jeho vzorné vedení PCO v Brně, vybudování této církevní obce v živoucí organismus a mnoho dalšího.

Kroky, které podnikl a dále podniká Jeho přeosvícenost Izaiáš, jsou pro nás, věřící z Liberce, velmi znepokojující a ohrožující současný církevní život. Nejen na Olomoucko–brněnskou eparchii, nýbrž na celou Pravoslavnou církev v českých zemích a na Slovensku toto jeho neetické počínání vrhá stín a temnotu. Vy jste stále ještě jediný, kdo může tomuto skandálnímu chování a jednání učinit včas přítrž.

Vaše Vysokopřeosvícenosti, s hlubokou vírou a s přesvědčením o nevině otce Jozefa pevně doufáme a modlíme se k našemu Hospodinu, aby osvítil Vás a všechny, kteří mají právo spravovat a rozhodovat o věcech církevních, aby zamezili dalším nezákonnostem a narovnali všechny věci spojené s nespravedlivým odvoláním otce Jozefa z pozice duchovního správce PCO v Brně.

S láskou v Kristu
za pravoslavné věřící Systema RMA Liberec

Martin Rethy
Předseda klubu Systema Liberec

V Liberci dne 8. února 2021

Na vědomí:

Jeho Blaženost Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých zemí a Slovenska

Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí

Jeho Vysokopřeosvícenost Jiří, arcibiskup michalovsko-košický

Jeho přeosvícenost Izaiáš, biskup šumperský

Protojerej Jozef Fejsak, duchovní správce PCO při chrámu sv. Václava v Brně

 

Originál dopisu:

 

komentářů 5

  1. Právě on je i pro nás příkladem pastýře, který dokáže své věřící vést ke křesťanským ctnostem, a to jak v klidných, tak i v těžkých dobách. Taktéž je velmi laskavý, obětavý, nápomocný, nikdy neodmítne pomoc tam, kde je jí potřeba. Je vzorem duchovního – přesně toto bych napsala také…. Otec Fejsak nás vůbec neznal. Setkali jsme se na Noci kostelů, věnoval nám nezištně knihy, i malé ikonky, které má můj syn u sebe. Stále si pročítá od otce Jozefa věnovanou brožurku Otče náš – Modlitby pravoslavného křesťana. Choval se k nám jako k přátelům, a to jsme se viděli poprvé. Vyprávěl nám o historii brněnského chrámu, o jeho ikonách. Nebylo možné si nevšimnout, jak má tento chrám rád. Přijeli jsme opět i na liturgii a zase na nás otec Jozef mile zapůsobil. Dělá čest svému Povolání. Přejeme mu z celého srdce, aby byl Bůh při něm a vše se v dobré obrátilo. Petici jsme podepsali i s manželem. Ještě jednou děkujeme a rádi zase přijdeme. Poláchová Ivana

    1. Děkujeme za Vaše slova a krásnou pochvalu a obdiv k našemu duchovnímu otci, který s Vámi sdílíme. Děkujeme za tuto Vaši podporu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..