K Pánu odešel velký starec Efrém, duchovní dítě starce Josefa Hesychasty!

Pravoslavný svět se loučí se svým velkým starcem, duchovníkem a obnovitelem mnišství v Americe!

Starec Efrém Filothejský a Arizonský

V neděli kolem 6 hodin ráno středoevropského času odešel k Pánu jeden z nejznámějších současných starců svatého Pravoslaví: starec Efrém Filothejský-Arizonský.

Oblíbený a uznávaný starec, zakladatel desítek monastýrů nejen v Řecku, ale především v Americe, zkoušený zdravotními potížemi a nemocí, opustil tento pomíjivý svět, přičemž za sebou zanechal požehnané dílo a bohaté duchovní dědictví.

Byl jedním z velkých obnovitelů monasticismu na americkém kontinentu, kde proměnil poušť do místa posvěceného, do kvetoucí a libě vonící zahrady duchovních darů.

Podle důvěryhodných informací z Agentury „Orthodoxia“ se včera zúčastnil posvátných bohoslužeb a přijal svaté Dary.

Zádušní bohoslužba se bude konat ve středu 11. prosince, přičemž mnoho jeho duchovních dětí z Řecka i z ostatních pravoslavných zemí se chystá zúčastnit tohoto posledního pozemského rozloučení s jejich velkým a milovaným starcem.

Poslechněme si záznam Rozhovoru, který krátce před začátkem své nemoci poskytl starec Efrém svým duchovním dětem:

„Každý den držte svou „jízdenku“ (na cestu do nebeského Království) ve svých rukou. Neboť nikdy nevíme, co se s námi stane. Jednou jsem někoho zpovídal v nemocnici, pomocí posunků a náznaků, a ten člověk brzy na to odešel k Pánu. Ve svém životě udělal alespoň něco dobrého a na poslední chvíli byl zachráněn. V mém životě jsem zažil spoustu těžkostí a viděl jsem, že Božská prozřetelnost směřuje vše k dobru člověka. Nikdy nepřestávejme pamatovat na smrt. Čtěte dávné „Pateriky“, zejména pak rozhovor svatého Makária s lebkou. Jednou ve vidění jsem se viděl, jak jsem velmi pěkně oblečen. V bohoslužebném rouchu, jako o svátcích. A stál jsem vysoko na pódiu. Dole pode mnou byly ženy, které jsem tehdy zpovídal. A ty ženy tehdy volaly: „Starče, starče, také za tebou chceme přijít.“ Nebylo jim to však dovoleno. To poukazuje na mou duchovní odpovědnost a milost kněžství. Také proto se za mne modlete. Buďte řádní a pozorní. Bojujte každý den, jak jen můžete. Kristus miluje svůj mnišský řád, neboť my jsme Jeho vojíni…“

Věčná mu památka!
Šťastný Ráj!

Odkazy a užitečné odkazy:

Κοιμήθηκε ο Γέροντας Εφραίμ στην Αριζόνα

 

Fotografie starce Efréma:

komentářů 5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..