„Jediný Lukáš je se mnou…“ (2 Tim 4, 11)

Svatý apoštol a evangelista Lukáš

památka 18. / 31. října

Svatý apoštol a evangelista Lukáš, který má dnes dle juliánského církevního kalendáře svůj svátek, pocházel z Antiochie, tedy z dnešní Sýrie.

V mládí vystudoval řeckou filozofii, dále lékařství a malířství. V době, kdy na zemi kázal Spasitel náš Pán Ježíš Kristus, svatý Lukáš přišel do Jeruzaléma, kde spatřil Spasitele, slyšel Jeho spásonosné učení a byl svědkem Jeho zázračných skutků. Uvěřil v Něho jako ve Spasitele a byl určen jedním ze Sedmdesáti apoštolů, kteří byli vysláni šířit blahou zvěst (Luk 10, 1). Spolu s Kleopou spatřil Vzkříšeného Spasitele na cestě do Emauz (Luk 24).

Původní místo pohřbení svatého apoštola Lukáše v řeckých Thébách

Po sestoupení Ducha Svatého na apoštoly se Lukáš vrátil do Antiochie, kde šířil radostnou zvěst o Kristově zmrtvýchvstání spolu s apoštolem Pavlem, se kterým poté odešel do Říma, obracejíce na víru Kristovu Židy a pohany.

Pozdravuje vás milovaný lékař Lukáš, napsal Koloským apoštol Pavel (Kol 4, 14).

Okolo roku 60 po Kr. napsal svatý Lukáš na přání křesťanů Svaté Evangelium. Po mučednické smrti velikého apoštola Pavla, svatý Lukáš šířil Evangelium v Itálii, Dalmácii, Makedonii a v ostatních zemích.

Jako první napsal ikonou Přesvaté Bohorodice, ne jednu, ale hned tři, a kromě toho rovněž ikonu sv. apoštolů Petra a Pavla. Proto se na něj pohlíží jako na zakladatele křesťanské ikonografie…

Odkaz na celý příspěvek o. Marka Malíka na FB PCO v Brně:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..