„Celého světa ochrana“, „Církve okrasa“, „panovníků moc“, „věřících podpora, „andělů sláva“ a „démonů pohroma“

Starec Georgios Grigoriatský

Ctihodný Kříž jako „symbol“ a „znamení“ Krista

„Ctihodný Kříž je ten nejposvátnější symbol a znamení naší víry. Všechny svaté tajiny se uskutečňují epiklezí (vzýváním) Ducha Svatého a pečetí Kříže: křest, myropomazání i eucharistie.

Ať už pomyslíme na cokoli, co nás obklopuje ve svatém chrámu či v Církvi, vše na sobě nese symbol či otisk ctihodného Kříže. Je nemyslitelná byť jen jedna jediná liturgická služba anebo shromáždění věřících, které by se dělo bez požehnání a pečetě svatého Kříže.

„Kříž je také nejvěrnějším průvodcem každého pravoslavného křesťana“. Vždyť ho provází od okamžiku jeho narození až do smrti. Dokonce i hrob, kam je naše tělo po smrti uloženo, je žehnán opakovaně svatým Křížem.

My všichni také chápeme v Kříži zcela jistou a spolehlivou ochranu: nesčetněkrát se znamenáme svatým Křížem, pokládáme svatý Kříž do našich domovů, do aut, tam, kde pracujeme i jinde.

Jak pěje svatá Církev, Kříž je „celého světa ochrana“, „Církve okrasa“, „panovníků moc“, „věřících podpora, „andělů sláva“ a „démonů pohroma“.

„Bez Kříže,“ jak dodává starec Georgios, „není myslitelná ani Církev ukřižovaného Krista.“ Také proto neprokazují evangelíci a protestanté Kristovu Kříži náležitou úctu, nebo ho zcela odmítají a vysmívají se mu, jak to činí jehovisté.

V jednom z dávných Pateriků se vypráví o síle svatého Kříže následující příběh: Jan Vostrinos, člověk svatého života, obdařen darem proti nečistým duchům, se jednou zeptal démona, který přebýval v určité skupině lidí: „Čeho se nejvíce obáváte
u křesťanů?“ A on odpověděl: „Máte ve své podstatě tři velké věci, kterých se bojíme: jednak to, co nosíte kolem krku (kříž); to, čím se umýváte v chrámu (křestní voda);
a konečně to, co přijímáte v Eucharistii (tj. svaté Přijímání).“ „A čeho z těchto tří věcí se bojíte nejvíce?“ Tehdy odpověděl: „Kdybyste nadlouho v sobě zachovali to, co přijímáte, nikdo z nás by nikdy nemohl uškodit žádnému křesťanu.“ To, čeho se démoni bojí ze všeho nejvíce, jsou „Kříž“, „Křest“ a „Božské Přijímání“…

Kristův Kříž a jeho význam v našem životě

Celý příspěvek ke stažení zde:

http://pravoslavbrno.cz/wp-content/uploads/2018/03/Archim.-Georgios-o-ctihodném-Kříži-Kristově.pdf

připravil a přeložil MD
(původně zveřejněno na webových stránkách PCO v Brně dne  10. března 2018)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..