A jakmile vyslovil své přání, vešel do chrámu a pocítil zde přítomnost svatého Spyridona…

„Svatý otče Spyridone Divotvůrce, rozpomeň se na nás a pros za nás Boha!“

památka 12. / 25. prosince

Životě svatého Spyridona je mezi zázraky světce zaznamenána jedna dávná, leč podivuhodná událost, kterou bychom mohli vztáhnout k ničím nesrovnatelným a neklidným dnům, které prožíváme, aby nám sám světec dodal duchovní smělost, sílu a naději.

Tato událost vypráví o muži, který velmi ctil svatého Spyridona a který jednoho roku, když nadešel den svátku světce, navzdory své touze a každoročnímu zvyku nemohl přijít do kyperské Trimithunty, kde je světcův chrám a jeho hrobka. (Ostatky sv. Spyridona byly přeneseny z Kypru nejprve do Epiru a pak definitivně na ostrov Kerkyra (Korfu) až v roce 1456 po Kr.)

Tento muž se chtěl vypravit na místo původního světcova hrobu, aby přijal milost vycházející ze svatých ostatků sv. Spyridona.

Zatímco uvažoval o světci a jeho chrámu na Kypru, kde se tehdy nacházely jeho svaté ostatky, povzdechl si a řekl: „Rozpomeň se na nás, svatý Spyridone, a navštiv nás.“

A jakmile vyslovil své přání, vešel do chrámu a pocítil zde přítomnost světce. Svatý Spyridon vstoupil do jeho srdce zcela jedinečným, duchovním způsobem. Objal tohoto muže sladkostí své lásky, kterou mu Bůh daroval, a předal mu své osvícení.

Svatý Spyridon zůstal v blízkosti tohoto muže od chvíle, kdy vstoupil do chrámu, až do okamžiku, kdy se v chrámu četla modlitba „Svatý Bože!“ Poté požehnal jemu i všem přítomným, kteří tam byli tehdy na bohoslužbě, a chrám opustil…

Jeho Vysokopřeosvícenost Nektários, metropolita Kerkyry

 

podle níže uvedených zdrojů připravil Michal Dvořáček

Zdroj: Romfea.gr

 

Ο ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (270-348) (1752 χρόνια από τη γέννησή του)

 

Užitečné odkazy:

Také svatý divotvorce Spyridon byl kdysi poslán do vyhnanství, kde trpěl za víru…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..