Z pobytu carské rodiny ve vyhnanství na Sibiři…

Příjezd svaté carské rodiny do Tobolska

(6./19.8 1917)

Paul Gilbert

V tento den, 6./19. srpna 1917 čili v den svátku Proměnění Páně, dorazil car Mikuláš II. a jeho rodina do Tobolska (hned po Ťumeni je Tobolsk druhé nejstarší město na Sibiři).

Po příjezdu musela carská rodina žít ještě několik dní na parníku „Rus“ a čekat, než byly zcela dokončeny úpravy „Domu svobody“, jejich nového sídla a současně místa, kde před tím působil guvernér města. Do tohoto domu se carská rodina přestěhovala 11./24. srpna.

Během několika dnů od jejich nastěhování byla část náměstí před domem oplocena vysokým dřevěným plotem, což umožnilo carské rodině trávit určitou část dne na čerstvém vzduchu a cvičit zde. Někteří strážci a ti, kteří doprovázeli carskou rodinu do vyhnanství z Carského Sela, byli ubytováni v „Kornilově domě“ na opačné straně ulice.

Zpočátku bylo carské rodině dovoleno navštěvovat nedaleký chrám Zvěstování, aby se zde modlili a poklonili se místním svatyním, ale kvůli „obavám o jejich bezpečnost“ jim to bylo později zakázáno. Přesto byl bezpečnostní režim v Tobolsku uvolněnější než ten v Carském Selu, což rodině umožnilo vést poměrně klidný život.

Carská rodina byla umístěna v domě bývalého guvernéra až do dubna roku 1918, kdy byla definitivně převezena do Jekatěrinburgu, a zde následně, v noci ze 16. na 17. července 1918, Uralským sovětem zavražděna.

připravil a přeložil MD

Zdroj:

 

Další užitečné odkazy:

https://www.itinari.com/the-riveting-museum-of-nicholas-ii-s-family-in-tobolsk-761b?fbclid=IwAR36ZkVCzez3_xS8eQvhUoYObn1_2rNZeL7nSfmJUFK4Zkee_yR5w6dT8MM

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..