Vzácná návštěva z Ekumenického patriarchátu na Moravě

Návštěva Jeho Vysokopřeosvícenosti Arsenia, metropolity rakouského a exarchy Ekumenického patriarchátu pro Maďarsko a střední Evropu,
na Moravě

Brno, 20.-21.8.2018

 

Na pozvání vladyky Simeona navštívil ve dnech 20. až 21. srpna naši Olomoucko-brněnskou eparchii Jeho Vysokopřeosvícenost Arsenios, metropolita rakouský
a exarcha Ekumenického patriarchátu pro Maďarsko a střední Evropu.

Svoji návštěvu zahájil vladyka Arsenios v Brně v doprovodu svého jerodiákona otce Maxima. Po příjezdu do Brna byl vladyka srdečně uvítán představeným naší farnosti, otcem Jozefem Fejsakem, a později pozdraven také vladykou Izaiášem, biskupem šumperským, který vladyku Arsenia po celou dobu jeho moravské návštěvy doprovázel.

Vladyka Arsenios se zájmem vyslechl stručnou historii našeho chrámu, prohlédl si interiér a exteriér chrámu, zajímal se o život brněnské farnosti, průběh svátků
a početnost pravoslavných věřících v této části naší Církve.

Po prohlídce chrámu jsme se společně odebrali do prostor Svatováclavské hudební školy na Úvoze 62, kam za vladykou Arseniem přišli zástupci řeckých věřících, jak těch, kteří zde žijí, tak těch, kteří do Brna přijeli nedávno za prací a studiem.

Velmi srdečná a spontánní beseda se zástupci brněnských Řeků se protáhla nad očekávání až do pozdního večera.

Vladyka Arsenios se zájmem vyslechl zkušenosti a příběhy místních Řeků, kteří u nás nacházejí druhou vlast a zejména zde v Brně začínají vytvářet silně se rozvíjející národnostní komunitu, v níž nacházejí pomoc další a další z nich, kteří v Brně a na Moravě hledají uplatnění a práci v místních firmách.

Naše farnost, jak se vladyka Arsenios mohl ujistit, vnímá potřeby řecké komunity
a v rámci svých sil pomáhá také duchovně těm, kteří byli vychováni v lůně Pravoslavné církve a zachovávají aktivní duchovní život i zde, za hranicemi své řecké vlasti, jako členové naší farnosti.

Řečtí věřící vysoce ocenili možnost pobesedovat s vladykou Arseniem a na závěr krátkého setkání ho vyzvali, aby do Brna opět přijel, sloužil zde svatou liturgii a měl tak možnost se setkat také s dalšími zájemci z řad místní řecké komunity. Vladyka Arsenios přislíbil, že se vynasnaží, aby s požehnáním eparchiálního archijereje, vladyky Simeona, zavítal k nám na Moravu opět někdy v brzké budoucnosti, kdy se pokusí kromě společné bohoslužby spolu s místními duchovními a věřícími najít také příležitost k prohlídce hradu Veveří či Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

První den své návštěvy zakončil vladyka procházkou v parku na úbočí hradu Špilberk a poté i v historické části města, kde byl ubytován.

Na druhý den si vladyka Arsenios v doprovodu svého jerodiákona otce Maxima, vladyky Izaiáše a otce Jozefa prohlédl některá další místa spjatá ať již s historickým či současným životem pravoslavných věřících u nás na Moravě.

Mezi jinými navštívil také náš Monastýr „Zesnutí Přesvaté Bohorodice“ ve Vilémově u Litovle, kde se pozdravil s matkou představenou Alexií a zanechal zde srdečnou vzpomínku ve formě písemného zápisu v Knize návštěv místního monastýru.

Vladyka Izaiáš jako dobrý průvodce připravil pro vladyku Arsenia velmi dobrý program a zajistil, aby na všech místech, kterými jsme projížděli, zazněly jako výraz úcty k takto vážené návštěvě zvony pravoslavných chrámů.

Při cestě moravskou Hanou jsme se buď krátce zastavili či z dálky si prohlédli také chrámy v Čelechovicích, v Řimicích, v Chudobíně a nakonec v Šumperku
a v Olomouci, kde jsme byli srdečně uvítáni místními zástupci z řad věřících
a duchovními otci s rodinami.

Pevně doufáme, a vladyku Arsenia jsme v této věci osobně žádali, že k nám v dohledné době zavítá znovu a bude pokračovat v započaté tradici a setkáních nejen s místními Řeky a Kypřany, kterých na Moravě a zejména v Brně žije dnes již několik tisíc, ale rovněž aby utvrdil duchovní pouto mezi pravoslavnými křesťany.

připravil Michal Dvořáček

Aktualita je rovněž k dispozici ke stažení zde:

Aktualita z návštěvy vladyky Arsenia, metropolity rakouského a maďarského na Moravě

Další fotografie z návštěvy vladyky Arsenia v Brně a na Moravě:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..