Vladyka Athanásios Lemesský předsedal Všenočnímu bdění při výročí starce Paisije Svatohorce…

Poutnící mířící do kláštera Kutlumusiu chodili vždy nejprve pro požehnání za starcem Paisijem do jeho kelie Panaguda!

V neděli večer 24. července 2022 se v Posvátném klášteře Kutlumusiu na Svaté Hoře Athos konalo slavnostní Všenoční bdění u příležitosti památky našeho svatého a bohabojného starce Paisije Svatohorce v souladu s Juliánským kalendářem.

Svatému všenočnímu bdění předsedal ctihodný metropolita lemesský Athanásios, spolu s nímž sloužil jak igumen Velkého kláštera Vatopedi otec Efrém, tak igumen Kláštera Kutlumusiu otec Nikolaos, doprovázeni dalšími otci mnichy ze Svaté Hory a množstvím poutníků.

Svatý starec Paisij a jeho pobyt na Svaté Hoře Athos je úzce spjat zejména s klášterem Kutlumusiu, neboť pod jeho správu spadá kelie Panaguda, což znamená „Malá Panagie“, v níž starec Paisij žil od roku 1977 až do své smrti v roce 1994.

Po celá ta léta mířily kroky většiny poutníků přicházejících na Svatou Horu Athos nejprve do kelie Panaguda, aby poté, co dorazili do správního centra v Karyes, přijali od starce Paisije požehnání a vyslechli si jeho duchovní slova a rady. Teprve poté se vraceli poutníci zpět, aby se ubytovali buď v klášteře Kutlumusiu anebo pokračovali dál a hledali pohostinnost v jiném z nedalekých klášterů: Iviron či Stavronikita.

Jeho Vysokopřeosvícenost Athanásios sám kdysi v klášteře Kutlumusiu žil, když jeho tehdejší starec Josef (později zvaný „Vatopedský“) převzal ještě před rokem 1977 duchovní dozor nad klášterem Kutlumusiu na přání tehdejšího ekumenického patriarchy Dimitria a po prosbě otců z místního kláštera.

Od té doby se metropolita Athanásios velmi silně sblížil se svatým Paisijem, se kterým udržoval blízký duchovní vztah až do konce svého života.

Vladyka Athanásios byl jedním z mála lidí, kteří měli ve své době tak velké požehnání a čest vcházet se starcem Paisijem do pravidelného a velmi úzkého obecenství.

Ve skutečnosti měl vladyka Athanásios od starce Paisije jedinečné požehnání pobývat čas od času v jeho kelii Panaguda a žít v blízkosti svatého starce Paisije, a tudíž být svědkem zcela jedinečných duchovních zkušeností.

připravil Michal Dvořáček

Zdroj: Posvátná metropolie Lemesos na Kypru

Odkaz: http://www.imlemesou.org/index.php/news/2973-o-mitropolitis-lemesoy-stin-eorti-tou-agiou-paisiou

Související článek:

Dnes si připomínáme výročí narození svatého starce Paisije… (25.7.1924)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..