Ve starobylém řeckém pravoslavném klášteře v Epiru byl na mnicha postřižen český pravoslavný křesťan…

„Oděl se rouchem spásy…“
(z Obřadu mnišských postřižin)

Otec Andrej se svým duchovním otcem a současně igumenem Arseniem

Dne 27. března 2023 byly v hlavním chrámu (katholikonu) kláštera „Zesnutí Přesvaté Bohorodice – Molyvdoskepastos“ v řeckém Epiru vykonány mnišské postřižiny bratra Andreje, českého pravoslavného křesťana, kterého mnozí z nás osobně znají.

Mnišské postřižiny vykonal Jeho Vysokopřeosvícenost Andreas, metropolita Drinopolejský, Pogonianský a Konitský.

Bratr Andrej se narodil v České republice a pochází z Moravy. Působil na mnoha místech naší země, kde se s ním pravoslavní věřící mohli blíže setkat, promluvit a dozvědět se také více o jeho řemeslném umění, neboť se kromě jiného zabýval též výrobou chrámového vybavení ze dřeva.

Od roku 2009 pobýval s přestávkami na různých místech Řecka, takže ho bylo možné potkat např. ve věhlasném monastýru Narození Přesvaté Bohorodice „Stomio“, kde kdysi dávno působil také svatý starec Paisij Svatohorec.

Později bratra Andreje potkal osobně též autor tohoto příspěvku právě v klášteře „Molyvdoskepastos“. Podle svědectví otců mnichů z kláštera přijel bratr Andrej na tato místa, aby se seznámil s mnišským životem a tradicí mnišství v Epiru.

K základním charakteristickým rysům bratra Andreje, který byl v těchto dnech postřižen na mnicha, patří podle otců mnichů touha po mnišství, ušlechtilá pracovitost, asketický duch, jakož i zbožná poslušnost místnímu starci a současně igumenu tohoto kláštera, otci archim. Arseniovi, jakož i ostatním mnichům z místního Bratrstva.

Divotvorná ikona Přesvaté Bohorodice Molyvdoskepastos 

Láska otce Andreje k mnišství je výrazem především jeho dlouhodobé touhy po zasvěcení se Kristu a Jeho svaté Církvi na poli mnišského zápasu, neboť k mnišským postřižinám došlo po jeho více než dvacetiletém duchovním zápasu.

Patriarchální a stavropigiální klášter Molyvdoskepastos se nachází v prefektuře Ioannina nedaleko města Konitsa. Nachází se jen několik set metrů od řecko-albánské hranice a 400 metrů od soutoku řek Aoos a Sarantaporos, na úpatí hory Meropi-Nemertsika.

Podle tradice dostal klášter své jméno podle olověných destiček, které pokrývaly střechu chrámu a které byly v průběhu let odstraněny.

V tomto klášteře je uchovávána divotvorná ikona Přesvaté Bohorodice „Molyvdoskepastos“.

Otci Andrejovi přejeme mnoho Boží blahodati a sílu ve vedení jeho mnišského duchovního zápasu ke spáse jeho vlastní duše.

Kéž se přimlouvá i za nás!

připravil Michal Dvořáček

„Mnišství je andělský řád. Aby člověk dosáhl dokonalosti, musí projít ohněm pokušení.“ (Svatý Gabriel Samtavrijský (Urgebadze)

Zdroj:

https://poimin.gr/monachiki-koyra-st-n-era-moni-koimiseos-theotokoy-molyvdoskepastoy/

Užitečné odkazy:

https://www.monastiria.gr/monastery-of-panagia-molivdoskepasti-of-konitsa-epirus/?lang=en&fbclid=IwAR2fSpUfqmnZRrJ5x6zevGLoAik2NweT7YZA9dmmbgQk5iGyC69rVRi8BaA

Fotografie zčásti z vlastního archivu a zčásti ze zdroje řecké Aktuality (viz Poimin.gr)

Mnišské postřižení (27.3.2023)

Fotografie autora příspěvku z návštěvy místního kláštera (srpen 2021)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..