Uštědřená lekce pokory, jak ji přijal sám otec Justin Čelijský, velký srbský svatý…

„Děkuji, mé dítě!,“ odpověděla stará žena, „ale já jsem jen prostý a chudý člověk…“

Bylo léto a svatý Justin Popovič vyrazil ze srbského města Vranje do Posvátného kláštera svatého Prochora Pčinjského. Často chodil do tohoto kláštera, s nímž měl zvláštní duchovní pouto, protože velmi miloval svatého Prochora.

Cesta do kláštera byla náročná a poměrně únavná. Svatý Justin tedy použil auto, aby překonal obtížnou horskou cestu, která vedla do kláštera.

Při svém putování potkal na cestě jednu starou ženu, která také mířila do kláštera, ale pěšky.

Svatý Justin požádal řidiče, aby zastavil, a vyzval starou ženu, aby nastoupila do auta, aby mohli bez problémů pokračovat v jízdě do kláštera.

„Děkuji, mé dítě!,“ odpověděla stará žena, „ale já jsem jen prostý a chudý člověk…“

Svatý se na ni usmál a ujistil ji, že nebude nic platit, protože auto má pronajaté on.

Na to mu však stará žena pravila:

„Neřekla jsem to kvůli tomu, chlapče… Pravila jsem to proto, že kromě mé námahy (když jdu pěšky) nemám nic jiného, co bych svatému Prochorovi nabídla!“

Pak se světec náhle udeřil do čela na znamení obdivu a v duchu pronesl tato slova:

„Ach, Justine, stal ses profesorem teologie, a přesto se nacházíš daleko od zbožnosti této staré ženy.“

Pak se otočil k řidiči, zaplatil mu, vystoupil z auta a pokračoval po zbytek cesty do kláštera pěšky spolu s touto starou ženou!

Zdroj: Αγαπώ τον Χριστό

Vysvětlivka:

Srbský klášter svatého Prochora Pčinjského se nachází v jižním Srbsku, nedaleko od hranic se Severní Makedonií, cca 30 km od města Vranje. V jeho blízkosti se také rozkládá horský masiv Kozjak a řeka Pčinja. Nedaleko od kláštera se nachází vesnice Klenika. Podle historických údajů nechal v 11. století zbudovat klášter byzantský císař Roman IV. Diogenes jako poděkování svatému Prochoru Pčinjskému za to, že mu zvěstoval zprávu, že se stane císařem. Klášter dnes funguje jako náboženské a vzdělávací centrum místního kraje. Nachází se v něm bohoslovecká škola, přepisují se v něm historické texty a vyučuje se zde ikonopisectví.

připravil Michal Dvořáček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..