Světlé oslavy 25. výročí kanonizace svatého Jana Šanghajského a Sanfranciského

Oslava výroční památky ve svatých otce našeho a divotvůrce Jana (Maximoviče), světitele Šanghajského a Sanfranciského

 Uplynulo 25. let ode dne proslavení v zástupech svatých velkého divotvůrce 20. století

Ve dnech 28.–29. června 2019 se v katedrálním chrámu ke cti Přesvaté Bohorodice Všech zarmoucených radost (Всех скорбящих радость) ve Východoamerické eparchii Ruské pravoslavné církve v zahraničí ve městě San Francisko konala modlitební oslava památky 25. let uplynuvších ode dne proslavení v zástupech svatých světitele a divotvůrce Jana (Maximoviče), arcibiskupa Šanghajského a Sanfranciského.

Slavnostní bohoslužby k této příležitosti vedl metropolita Východoamerický a Newyorský Ilarion (Kapral), prvohierarcha Ruské pravoslavné církve v zahraničí, přičemž s ním sloužili arcibiskupové: Berlínský a Německý Mark (Arndt), Sanfranciský a Západoamerický Kyrill (Dmitrieff), Montrealský a Kanadský Gavriil (Chemodakov), jakož i mnozí biskupové: Londýnský a Západoevropský Irinej (Steenberg), Nižnětagilský a Nevjanský Evgenij (Kulberg), Lugožský Paisij (George), Seattlský Theodosij (Ivaščenko) a Manhattanský Nikolaj (Olchovskij).

Spolu se svými pastýři se kolem svatých ostatků otce Jana Šanghajského shromáždil velký zástup věřících spolu s duchovenstvem katedrálního chrámu, dále představitelé místních pravoslavných církví a další hosté z řad duchovních.

Bohoslužby doprovázel archijerejský sbor pod vedením V. V. Krasovského.

Po zakončení bohoslužeb byl vykonán moleben ke svatému otci Janovi Šanghajskému, po němž následoval průvod kolem katedrálního chrámu.

Obecenství arcipastýřů, duchovních a věřících se po skončení slavnostní bohoslužby odebralo ke slavnostnímu obědu do velkého sálu Ruského centra v San Francisku, při němž si archijerejové, duchovní i věřící mezi sebou sdíleli své společné vzpomínky na nezapomenutelného světitele Jana, jeho život, zázraky a události, které se staly před 25 lety při slavnostní kanonizaci v roce 1994.

Doslov

Církevních oslav 25. výročí kanonizace v San Francisku se na pozvání vladyky Ilariona zúčastnil také náš duchovní otec Jozef Fejsak.

V dalších dnech bude zveřejněn Rozhovor s představeným Pravoslavné církevní obce v Brně, který se s námi podělil o své zážitky.

Současně je v přípravě také Život svatého Jana Šanghajského, který bude rovněž brzy elektronicky zveřejněn, jak věříme, k duchovnímu užitku nás věřících.

Svatý otče Jane Šanghajský, pros Boha o nás!

připravili o. Marek M. a Michal D.

Zdroj:

Východoamerická eparchie Ruské pravoslavné církve v zahraničí
https://eadiocese.org/news_190702_2.html

Fotografie:

Ruská pravoslavná církev v zahraničí (oficiální internetová stránka)
http://www.synod.com/synod/2019/20190701_stjohnsfcdsfstjohn.tml

Další fotografie:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..