Svatý starec Paisij Svatohorec říká, že lidé se na věci dívají zvenčí, a proto si vše vykládají po svém…

„A tomu, kdož se s tebou chce souditi a sukni tvou vzíti, nech mu i pláště. A nutil-li by tě kdo jíti s sebou míli jednu, jdi s ním dvě. A prosícímu tebe dej, a od toho, kdo by chtěl vypůjčiti od tebe, neodvracuj se.“ (Mt 5,41)

Někdo se starce Paisije jednou zeptal:

– Starče, někteří se snaží uvést do souladu evangelium s lidským rozumem.

Zkoumají evangelium prizmatem této lidské logiky a v ničem se nezastaví.

Starec pak pravil:

– Evangelium a světská logika jsou neslučitelné. V evangeliu je láska. V logice jde o vlastní prospěch. V evangeliu se praví: „A nutil-li by tě kdo jíti s sebou míli jednu, jdi s ním dvě.“ (Mt 5,41)

Jakou pak lze v tomto nalézt logiku?

Tady jde o bláznovství!

A také proto se ti, kteří se snaží uvést evangelium do souladu se světskou logikou, těžce mýlí a pletou. Existují např. různé skupiny, které organizují charitativní projekty. Dozvídají se, například, že někdo utrpěl velkou škodu, zchudl a potřebuje peníze. „Pomozme mu,“ říkají tito lidé, „ale nejdřív se přesvědčme, jestli to opravdu potřebuje.“ A dva nebo tři ho jdou navštívit, aby zjistili, jestli to opravdu potřebuje. Oni ale vidí, dejme tomu, že má luxusní byt, a proto dojdou k závěru: „Ach tak, tento člověk má taková křesla, takový obývací pokoj! On, který má takový nábytek, naši pomoc nepotřebuje.“ A svou pomoc mu nakonec neposkytnou. Nechápou však, že ten člověk hladoví.

Protože když někdo zchudne, neznamená to, že se z hodiny na hodinu celý promění, že např. změní i své oblečení. A jak víš, že takový byt neměl v majetku už dlouho před tím, než zchudl, a ještě ho, chudák, nestihl prodat? Nebo mu ho možná daroval někdo, kdo se dozvěděl o potřebě jeho rodiny.

Lidé soudí podle své logiky a mýlí se ve svých domněnkách.

Evangelium zůstává mimo jejich života.

Lidé se na vše dívají zvenčí, a proto si vše vykládají po svém.

Podle: Svatý Paisij Svatohorec (Slova I.) „S bolestí a s láskou“, str. 126.

připravil Michal Dvořáček

Všechny výše zveřejněné fotografie zachycují Kelii Panaguda na Svaté Hoře Athos, kde svatý starec Paisij v posledních letech před svým zesnutím žil a kde rovněž přijímal tisíce poutníků…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..