Srbská pravoslavná církev na své řecké hrdiny nezapomíná

„Jednal jsem plně podle svého svědomí, neboť Boží zákon stojí nade vším“.

Marinos Ritsoudis, poručík námořnictva řecké armády, který se odmítl účastnit se svou posádkou útoků NATO na Srbsko, zvěčněn na jedné ze zdí v Bělehradě.

Srbský patriarcha ocenil bývalého řeckého důstojníka
Marinose Ritsoudise

(Původní zpráva ze dne 23/01/2018)

Srbský pravoslavný patriarchát udělil před rokem bývalému námořnímu důstojníkovi Marinosovi Ritsoudisovi při zvláštní příležitosti Řád Konstantina Velikého.

Marinos Ritsoudis byl v roce 1999 poručíkem řeckého armádního námořnictva.

V té době byl během války v Srbsku přivelen k výkonu služby na torpédoborec „Themistoklis“ a dostal příkaz, aby se plavil na Jadran v rámci vojenských závazků Řecka vůči Severoatlantické Alianci (NATO).

Marinos Ritsoudis odmítl vykonat příkaz a na loď nenastoupil. Svůj čin zdůvodnil tím, že nemůže jednat proti svému svědomí. Jeho odmítnutí splnit příkaz nakonec vyústilo v jeho odsouzení řeckým námořním soudem na 2,5 roku s podmínkou a v následné propuštění z námořnictva.

Právě za tento hrdinský čin srbský patriarcha Irenej vyznamenal tohoto bývalého řeckého důstojníka Řádem (císaře) Konstantina Velikého, tedy čestným oceněním udíleným Srbským patriarchátem vojákům a všem těm, kteří se obětovali pro lásku k bližnímu.

Srbský patriarcha Irenej o tomto hrdinském činu Marinose Ritsoudise prohlásil následující: „(Marinos) Učinil to, co činí velké duše a velké osobnosti. Nejsou slova, kterými bychom mohli dostatečně poděkovat za tento velký čin, a proto jsme se rozhodli udělit mu toto vyznamenání.“

Marinos Ritsoudis, jsa hluboce dojat, dodal k tomuto vyznamenání, že se nenadál, že po 18 letech po svém odmítnutí účastnit se nespravedlivé války proti srbskému lidu zažije tak velkou poctu a výraz vděčnosti ze strany bratrského národu pravoslavných Srbů.

„Lidé, tradice a kultura jsou pro mě nejdůležitější inspirací a já cítím vůči vám všem velkou vděčnost,“ dodal zjevně dojatý a šťastný Marinos Ritsoudis.

Přeložil a redakčně upravil MD

Užitečné zdroje:

http://orthochristian.com/110236.html

Ο Πατριάρχης Σερβίας τίμησε τον πρώην αξιωματικό Μαρίνο Ριτσούδη

komentářů 10

  1. Děkujeme, ano, je to tak. Každý, kdo jedná podle svého svědomí a zachovává Boží přikázání, je také hrdinou. Ale pokud má někdo tak vysoké postavení, je třeba hrdinství ještě vyššího…

    1. Děkuji za Vaše uznání panu Ritsidousovi. Je to vskutku krásný příklad velké osobní odvahy.
     Pokud jsem psal o společenském postavení toho kterého člověka a v návaznosti na něm jeho projevené názory a rozhodnutí, měl jsem spíše na mysli rozdíl v tom, když se rozhodujete „odmítnout nějakou věc“ jen ve svém svědomí, ale navenek se musíte zachovat jinak, a právě tím, když ji „odmítnete“ nejen myšlenkou, ve svědomí, ale i prakticky, skutkem, a navíc jde-li o osobu, která má svou hodnost, postavení a jsou na ní závislé osoby další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..