Jubilejní slavnost při příležitosti 1100. výročí umučení svaté kněžny české Ludmily…

Ospravedlnění trpících za pravdu

Letošní jubilejní oslavy 1100. výročí mučednického skonu svaté kněžny Ludmily (921–2021) započaly tradičním zpěvem Akathistu ke cti této naší první slovanské světice ve Svatojiřské bazilice na Pražském hradě.

Při této příležitosti se v den svátku (28.9.) shromáždili pod duchovní záštitou Jeho Vysokopřeosvícenosti vladyky Michala, arcibiskupa pražského, mnozí kněží a věřící z různých koutů naší vlasti. Spolu s vladykou Michalem sloužil také vladyka Jiří, arcibiskup michalovsko-košický. Mezi přítomnými věřícími nechyběli ani zástupci z Moravy, kde bylo kromě jiných farností zastoupeno i naše Brno. Mezi sloužícími bylo v ten den navíc možné spatřit také otce prot. Jozefa Fejsaka, duchovního pastýře Pravoslavné církevní obce v Brně.

Následujícího dne (29.9.) pokračovala letošní slavnost na Tetíně v kostele svaté Ludmily, tedy na místě, kde byla tato česká světice v 10. století umučena.

I zde svatou liturgii vedli vladykové Michal a Jiří za doprovodu mnoha duchovních a věřících, kteří se v tento den na Tetíně z velké úcty k naší národní světici shromáždili.

Rovněž zde, na tomto významném pravoslavném poutním místě, byl mezi sloužícími duchovními přítomen i otec Jozef, kterého na závěr svaté liturgie pražský vladyka Michal vyznamenal Medailí svatého Václava. Spolu s otcem Jozefem byla vyznamenána také mátuška Marie Fejsaková, které vladyka Michal daroval i k jejímu nedávnému krásnému životnímu výročí jubilejní ikonu svaté Ludmily.

Vladyka Michal, který otce Jozefa vyznamenal, kromě jiného pravil, že „otec Jozef je novodobý mučedník a že jeho drahá mátuška Marie spolu s ním v jeho zápase za pravdu a čest trpí po jeho boku“.

Podobně jako kdysi uvedla svatá Ludmila „od Metoděje z Moravy mezi Čechy pravoslavnou Kristovu víru východní“, tak pro změnu dnes se k nám z Čech na Moravu vrací záblesk šlechetného zastání a mocného výrazu ospravedlnění těch, kteří jsou za pravdu pronásledováni…

Mnohá a blahá léta našemu otci Jozefovi a jeho drahé a obětavé mátušce Marii!

Děkujeme za krásné a kvalitní fotografie z obou událostí!
(Elena Slava, Pražská eparchie)

Fotogalerie z Akathistu ke svaté Ludmile na Pražském hradě:

 

Fotogalerie ze slavnostní bohoslužby na Tetíně:

 

Další užitečné odkazy:

Pozvání na vzpomínkové oslavy u příležitosti 1100 let od mučednické smrti sv. kněžny Ludmily

Svatá Ludmila se stala milosrdnou „matkou chudých, nohou chromých, okem slepých, vlídnou utěšovatelkou sirotků a vdov“…

komentáře 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..