Původ a význam modlitebních uzlíků (komboskini)

Komboskini a jeho původ!

Modlitební uzlíky, spojené v jeden kruh, tzv. komboskini (z řec. komvos, tj. uzel a σχοινί tj. provaz), se splétají podle dávné tradice, která se ztrácí kdesi v hlubinách věků. Pojďme chvíli a podívejme se, jak se vyrábí jedno takové komboskini třeba právě na Svaté Hoře Athos.

Komboskini je řada za sebou spletených uzlíků z vlny, konkrétně z ovčí vlny, a to nám naznačuje, že my lidé jsme jako ovečky Dobrého pastýře, našeho Pána Ježíše Krista.

Byli jsme skrze církevní Tradici poučeni, že modlitba pokání, zejména Ježíšova modlitba, nám pomůže získat to, co svatí Otcové nazývají „radostné lkání“ (řec. χαρμολύπη). Cítíme lítost nad svými hříchy a slabostmi, ale i pády před naším Bohem, jak našich bližních, tak nás samotných, přičemž tento smutek, chcete-li lítost, se stává zdrojem radosti a nalezení pokoje v Kristu, který vylévá své milosrdenství a odpuštění všem, kteří vzývají Jeho svaté jméno.

Je známa historie jednoho mnicha, který chtěl vytvořit jednoduché uzly na dlouhém laně, které by používal jako nástroj pro své každodenní modlitební „pravidlo“ (tzv. kánon). Ďábel však uvolnil jednotlivé uzly z lana a učinil marným úsilí tohoto prostého muže. Pak se ale objevil anděl a naučil mnicha jeden zvláštní uzel, jak se používá při výrobě dnešního komboskini, který je složený z několika křížů. Tyto uzly pak již ďábel nemohl nikterak uvolnit díky přítomnosti těchto křížů v komboskini.

Komboskini je jedním z předmětů, které jsou věnovány pravoslavnému mnichovi při obřadu jeho mnišského postřihu. Je mu darováno jako jeho duchovní meč, s nímž jako Kristův bojovník musí bojovat proti našemu noetickému (týkajícímu se mysli) nepříteli, to jest ďáblu. Tento meč se používá tak, že se opakuje jméno našeho Pána a Boha a Spasitele Ježíše Krista, zatímco prosíme o Jeho slitování prostřednictvím modlitby Ježíšovy: „Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšným.“

Je velmi důležité, abychom každý den našeho života zakončili touto Ježíšovou modlitbou!

Zaměřme se proto na slova modlitby a nabídněme modlitby z hlouby našeho srdce Ježíši Kristu, našemu Pánu a Bohu. Pokud ti třeba jen sebemenší komboskini pomáhá činit modlitbu anebo ti připomene, aby ses modlil, nebo ti nějakým jiným způsobem pomáhá, aby ses stal více opatrným v duchovních věcech, pak tento modlitební nástroj splnil svůj účel.

Komboskini nás také připoutává blíže ke Kristu, k našemu Bohu, a již tím nás přivádí blíže k nebeskému Království.

Komboskini je velkým požehnáním nějakého posvátného místa.

Zdroj:

Přátelé Svaté Hory Athos (FB)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..