Po dlouhých 40 letech se na své původní místo vracejí dva pravoslavné kříže na Čestném pohřebišti v Brně!

Pravoslavná církevní obec obnovila a posvětila pamětní kříže na Čestném pohřebišti
padlých vojáků 2. světové války v Brně

Dne 22. června 2021 proběhlo slavnostní svěcení dvou pamětních pravoslavných křížů na Čestném pohřebišti vojáků 2. světové války, padlých při osvobozování města Brna a Jižní Moravy.

Kříže na Ústředním hřbitově v Brně posvětil otec prot. Jozef Fejsak, duchovní správce Pravoslavné církevní obce v Brně. Ruskou federaci zastupoval její generální konzul v České republice, pan Alexandr Alexandrovič Kalačev, který se slavnostního svěcení osobně zúčastnil.

Tyto dva pamětní kříže byly na Čestném pohřebišti vojáků 2. světové války obnoveny po mnoha desetiletích. Kříže nechala v těchto dnech vyrobit a umístit na jejich původní místo Pravoslavná církevní obec v Brně.

Za zmínku stojí, že souhlas s obnovením obou křížů na jejich původním místě vydala Rada města Brna. Stalo se tak i díky nalezení archivních fotografií z doby původního svěcení obou křížů po konci 2. světové války.

Čestné pohřebiště, které je místem odpočinku členů odboje a padlých sovětských a rumunských vojáků, bylo vybudováno v letech 1945-1946 jako součást Ústředního hřbitova v Brně. Po větší rekonstrukci tohoto místa, která zde proběhla v letech 1979–1980, nebyly však oba dva kříže již na své původní místo nikdy navráceny. Až dnes. Po více než 40 letech.

Na Čestném pohřebišti na Ústředním hřbitově v Brně je pohřbeno 3 364 padlých vojáků nejen z Brna, ale i z dalších míst Jižní Moravy. Mezi pohřbenými je i několik žen.

Ještě i v dnešní době jsou objevovány ostatky vojáků z 2. světové války, které jsou postupně na tomto místě s pietou pohřbívány.

V archivu naší farnosti jsou uchovány fotografie, na kterých je vidět tehdejší arcibiskup Jelevferij, který spolu s věřícími naší brněnské obce vykonal v roce 1946 přímo na místě Čestného pohřebiště na Ústředním hřbitově v Brně panychidu, tj. bohoslužbu za zesnulé.

Věčná památka všem padlým!

PCO v Brně

Odkazy:

Čestné pohřebiště Sovětské armády v Brně

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_objektu&load=847

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cestn%C3%A9_poh%C5%99ebi%C5%A1t%C4%9B_na_%C3%9Ast%C5%99edn%C3%ADm_h%C5%99bitov%C4%9B_v_Brn%C4%9B

Fotografie pro naši farnost pořídil br. Konstantin Glushko. Děkujeme!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..