Obětovali se za svou „víru, národ i vlast“!

Článek II.

„Kdo osoby, které měly účast na spáchání atentátu, přechovává anebo jim poskytuje pomoc, anebo maje vědomost o jejich osobě anebo o jejich pobytu, neučiní žádné oznámení, bude zastřelen se svou rodinou.“

Z výnosu říšského protektora o vyhlášení výjimečného stavu
po atentátu na Reinharda Heydricha

Aktualita

z Besedy autorů komiksové knihy
„Článek II.“

Otec Jozef a otec Marek s autorem kresby: Jánem Lastomírským (uprostřed)

Při příležitosti vydání komiksové knihy „Článek II.“ se ve středu 11. března 2020 v Galerii Fakulty výtvarných umění VUT v Brně uskutečnila dlouho avizovaná beseda s autory této knihy: Jiřím Šimáčkem (scénář) a Jánem Lastomírským (kresba).

Na toto setkání byl pozván také zástupce Pravoslavné církve v Brně, představený chrámu sv. Václava otec protojerej Jozef Fejsak.

Při zahájení autogramiády promluvil nejprve Miloš Voráček, odpovědný redaktor úspěšně vydané knihy, který následně udělil slovo právě otci Jozefovi. Ten také vyzdvihl význam vlastenectví, ztělesněném v životě a mučednickém skonu dnes již kanonizovaného otce Vladimíra Petřeka. Otec Jozef ve svém krátkém vystoupení velmi citlivě pohovořil jak o osobnosti a vlastenectví nově svatořečeného světce, tak o zlomové události v našich dějinách, kterou byl vzdor vůči tehdejším okupantům naší země. Poté promluvili sami autoři komiksové knihy Jiří Šimáček a Ján Lastomírský, kteří naznačili to podstatné o svém vztahu k obyčejnému hrdinství svatého Vladimíra Petřeka a rovněž uvedli, co je k započetí tohoto v námaze se rodícího díla vlastně inspirovalo.

Na autogramiádě byl přítomen také otec Marek Malík a bratr Michal Dvořáček ze Sboru starších.

Otec Marek poskytl panu Lastomírskému, autorovi kresby, několikrát svou cennou konzultaci, a sledoval proto vývoj a samotné vydání knihy „Článek II.“ s velkým očekáváním.

Tato komiksová kniha, která vyšla ke konci roku 2019, stihla získat již několik významných ocenění: jednak byla poctěna cenou „Muriel 2019“ za nejlepší komiksy v kategoriích nejlepší scénář a nejlepší komiksová kniha, a rovněž obdržela cenu České akademie komiksu.

„Článek II.“ pojednává o odvaze člověka žijícího v těžkém období pro naši zemi, v období Protektorátu Čechy a Morava a krátce po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Hlavním hrdinnou, o jehož odvaze celý příběh knihy pojednává, nutno říci velmi poutavě a graficky na mistrné úrovni, je kněz Pravoslavné církve – otec Vladimír Petřek. Otec Vladimír byl letos, v sobotu 8. února v Katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, slavnostně připočten k zástupu českých pravoslavných světců spolu s otcem Václavem Čiklem, Janem Sonnevendem, Václavem Ornestem a Karlem Loudou i s jejich rodinami. Ti všichni byli totiž umučení za Krista a svaté Pravoslaví během heydrichiády. Ti všichni položili život, jak ve svém Úvodním slovu zmínil otec Jozef, „za svou víru, národ i vlast“.

Rádi bychom dodali, že komiksová kniha „Článek II.“ velmi poutavě ilustruje, slovem i písmem, zdánlivě obyčejné hrdinství svatého Vladimíra Petřeka. To se však zpětně jeví jako historicky zásadní a zlomové nejen pro malou hrstku jeho blízkých a věrných spoludruhů a spoluvlastenců, nýbrž i pro celý český národ a naši českou Pravoslavnou církev.

Kniha vyšla v brněnském nakladatelství „Druhé město“ ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění VUT v Brně.

Nakladatelství Druhé město:

https://www.druhemesto.cz/kniha/clanek-ii

Fakulta výtvarných umění VUT v Brně:

https://www.favu.vut.cz/utc/uspechy-oceneni/uspechy-a-oceneni-studentu-a-pedagogu-f91716/komiksove-ceny-muriel-2019-pro-knihu-pedagoga-favu-jana-lastomirskeho-a-jiriho-simacka-d195067

Autoři fotografií a Aktuality: otec Marek Malík a Michal Dvořáček

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..