O svaté a božské Eucharistii podle učení svatých Otců…

Svatý Jan Zlatoústý

A když přijde okamžik, kdy se podává božské Přijímání, a ty se chystáš předstoupit před svatý oltář, pak pevně věř, že tam je přítomen sám Kristus, Král všech.

A když spatříš kněze, jak ti nabízí Tělo a Krev Páně, nemysli si, že to koná kněz, ale věř, že ruka, která se k tobě natahuje, patří Kristu.

Ten, kdo svou přítomností osvítil stůl na Tajemné Večeři, On sám nyní ozdobuje oltář božské Liturgie.

Skutečně se zde Pán nachází a zkoumá úmysly všech, každého z vás, a pozoruje, kdo se přibližuje se zbožností příhodnou k tomuto posvátnému Tajemství, a kdo naopak se lstivým svědomím, s nečistými a mrzkými myšlenkami, se skutky poskvrněnými.

Uvaž tedy, jaký svůj nedostatek jsi napravil, jakou ctnost jsi získal, jaký hřích jsi odstranil svým vyznáním (při svaté Zpovědi), a v čem ses stal lepším.

Pokud ti tvé svědomí řekne, že ses dostatečně postaral o své duševní rány, pokud jsi vykonal více než jen půst, pak přistup a zúčastni se této Večeře s bázní Boží.

Jinak se od přečistých Tajin drž dál. A teprve poté, až očistíš své nitro ode všech svých hříchů, pak znovu přistup.

Přistupujte tedy k božskému Přijímání vždy s bázní a s chvěním, s čistým svědomím, s půstem a s modlitbou.

Bez přílišného hluku, bez hlučné chůze a tlačení těch, kteří stojí po tvém boku. Protože to je největší bláznovství a nejhorší pohrdání božskými Tajinami.

Řekni mi, člověče, proč děláš hluk? Proč spěcháš? Jsi snad pod tlakem nějaké své vlastní práce? Je možné, že ve chvíli, když přistupuješ ke svatému Přijímání, myslíš na to, jakou práci musíš dokončit? Nebo se domníváš, že se nacházíš ve společnosti lidí, a nikoli uprostřed zástupu andělů? Něco takového svědčí spíše o tvém kamenném srdci.

Zdroj: http://users.sch.gr/…/Agios_Iwannhs_o_…/H_Theia_Koinwnia.htm

Užitečné odkazy: (Děkovné modlitby po svatém Přijímání v řečtině):

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..